7 Ağu Pz

Kayyım kaymakamlar FETÖ soruşturmasında

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen hafta yine FETÖ’nün mahrem imamlarıyla bağlantılı mülki idare amirlerine yönelik gözaltı talimatı verdi.
Kayyım kaymakamlar FETÖ soruşturmasında

Haklarında yakalama talimatı verilen kaymakam ve vali yardımcıları arasında yine kayyım belediye başkanlığı yapmış olanlar var.

15 Temmuz’dan hemen sonra Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan FETÖ’nün sivil mahrem imamlarının mülki idare amirleriyle bağlantıları, aradan geçen altı yıla karşın gün yüzüne çıkmaya devam ediyor.

Tokat’ta başlayan ve devletin içinin neredeyse tamamının ele geçirildiğinin ortaya çıkarıldığı soruşturmalar zincirinde 500’e yakın vali, vali yardımcısı ve kaymakamın adı geçiyor.

Tokat’ta başlayan soruşturma Ankara ve Samsun Cumhuriyet Başsavcılıkları’na devredildi.

Yüzlerce mülki idare amiri hakkında soruşturma açıldı, gözaltına alınanlar oldu. Tutuklanan kaymakamlar ile vali yardımcısı var.

Hatta itirafçı olanlar mevcut soruşturma dosyalarında.

Yanı sıra savcılık talimatıyla araştırma yapan emniyet birimleri, bakanlıktaki mülki idareyle karşı karşıya geldi.

İçişleri Bakanlığı’nda mülki idareyi yöneten Bakan Yardımcısı Muhterem İnce’nin görevinden ayrılmasındaki önemli etkenlerden birisi bu durum.

Bakan Soylu’nun tam hakimiyetindeki Emniyet’le bu konuda yıldızı barışmayan İnce, çareyi koltuğu bırakmakta buldu.

FETÖ’cü mülki idare amirleri soruşturması çerçevesinde dikkat çeken önemli bir ayrıntı ise; haklarında soruşturma başlatılanlar arasında hükümetin çoğunluğu Doğu ve Güneydoğu’da görev yapan kayyım belediye başkanlarının bulunması.

*          *          *

İçişleri Bakanlığı’nın kayyım tercihlerinin ne kadar isabetli olduğu FETÖ soruşturmalarında ortaya çıkıyor.

Bu konuda önceki yazılarda dile getirmiştim, bir kez daha dikkat çekmekte fayda var.

İçişleri Bakanı Soylu’nun bizzat kendi imzasıyla kendi memleketi olan Of’a atadığı Kaymakam Memiş İnan da FETÖ soruşturmaları çerçevesinde önce açığa alındı. Ardından gözaltına alındı, sonrasında tutuklandı.

Of’ta göreve başladıktan sadece 10 gün sonra görevden alındı!

Hakkındaki iddianame hazırlanan İnan, halen Ankara Adliyesi’nde yargılanıyor.

*             *             *

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen hafta yine FETÖ’nün mahrem imamlarıyla bağlantılı mülki idare amirlerine yönelik gözaltı talimatı verdi.

Polis, 42 kişilik listeye dönük yakalama işlemlerini başlattı.

Haklarında yakalama talimatı verilen kaymakam ve vali yardımcıları arasında elbette kayyım belediye başkanlığı yapmış olanlar var yine.

Hatta öyle ki, 2016 – 2017 yıllarındaki kayyım belediye başkanı olarak atanan kaymakamlar bir yana, 2020 ve 2021’de görevlendirilmiş olanlar var!

Bu demektir ki; FETÖ’cü kaymakam soruşturmalarının hız kazandığı son iki yılda kayyım belediye başkanı atanan kaymakamlar FETÖ’cü çıktı!

Mardin’in Nusaybin ilçesinin kaymakamı Emrullah Temizkan 2021’de, Bitlis’in Güroymak ilçesinin kaymakamı Muhammed Furkan Sancaktutar 2020’de görevli oldukları ilçelerin kayyım belediye başkanlarıydılar.

Kimi zaman “uçan kuştan haberinin olduğunu” anlatan, sadece muhalefet değil, kendi partisinden milletvekillerine bile elindeki bilgilerle aba altından sopa gösteren, canı istediğinde önünden geçen hemen herkesin seceresini çıkarabileceğinin mesajlarını veren İçişleri Bakanı, göreve geldikten sonra imzaladığı kararnamelerle sonrasında FETÖ’yle bağlantıları ortaya çıkarılan mülki idare amirlerini kayyım belediye başkanı yaptı.

İlginç değil mi?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmanın son dalgasındaki listede ilginç bir isim daha var:

Murteza Balcı. Balcı aslında mülki idare kökenli bir bürokrat. İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı’nda henüz müfettişken Fahri Kasırga’nın Başbakanlık Müsteşarı olduğu dönemin müsteşar yardımcısı oldu.

Sonrasında FETÖ’yle bağlantısı olduğu için devletten ihraç edildi. İhraç mülki idare amiri konumundayken de geçen hafta gözaltına alındı.

Soruşturmalar henüz tamamlanmadı.

Ortaya çıkarılan her yeni mahrem imamla beraber yeni isimlerin varlığı tek tek tespit ediliyor.

Savcılıklar, arka arkaya dosyalar hazırlıyorlar.

Önümüzdeki günlerde yeni bilgilerin ortaya çıkması muhtemel.