Eğitim Güncelleme Tarihi: 12 Tem 2017 00:09

2 sorusu iptal edilen LYS sonuçları açıklandı

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi LYS sonuçlarını sonuc.osym.gov.tr sitesinden açıkladı. Sınavda 2 soru da iptal edildi.

2 sorusu iptal edilen LYS sonuçları açıklandı

Üniversiteli olmak için bekleyen binlerce öğrencinin gözü kulağı ÖSYM'deydi. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi LYS sonuçlarını sonuc.osym.gov.tr sitesinden açıkladı.. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ( ÖSYM) tarafından her yıl üniversiteye geçişin ikinci aşaması için yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı'nın ( LYS) sonuçları açıklandı.  Peki LYS sonuçları nasıl öğrenilir? LYS tercih işlemleri ne zaman başlayacak? İşte konuya ilişkin tüm detaylar...
ÖSYM'de sınav takviminde sonuçların bugün açıklanacağı dışında bir bilgi yer almıyordu. Gün ortasında gece yarısında açıklanacak söylentileri dolaştı. Ancak bu iddianın resmi bir dayanağı yoktu. LYS sonuçları nihayet açıklandı.

LYS sonuçlarına internethaber.com sitesi üzerinden aşağıdaki resme tıklayarak ulaşabilirsiniz.

2017 ÖSYM LYS sonuclari sonuc.osym.gov.tr internet sitesi üzerinden TC numarası ve aday şifresi ile sorgulanacak. 

LYS tercihleri : Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, ÖSYM'nin internet sitesinden yayımlanmıştı. Buna göre, üniversite tercihleri 18-26 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak. 

ÖSYM'nin internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, kılavuz, adaylara ve diğer ilgililere ön bilgi vermek amacıyla yayımlandı. Bu nedenle, adayların tercihlerini yapmadan önce tercih süresinde ÖSYM'nin internet adresinden yeniden yayımlanacak kılavuzu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekiyor.

LYS kılavuzu : 2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'na, 26 Temmuz'a kadar ÖSYM'nin "http://www.osym.gov.tr" internet sitesinden ulaşılabilecek.

LYS tercihleri ve tarihleri : Kılavuza göre, adaylar tercihlerini 18-26 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapacak. Tercih bildirim işlemi tamamlandıktan sonra tercih süresi içerisinde "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden değişiklik yapılabilecek.

Tercih işlemi tamamlandıktan sonra tercih süresi içerisinde "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden tercih bilgilerinin kontrol edilmesi ve yazıcıdan tercih listesinin bir dökümünün alınması gerekiyor.

YGS'da 150 üstü puan alan LYS'de tercih yapabilecek : 2017-YGS'ye giren adaylardan en az bir puan türünde 150 veya daha fazla YGS puanı alan adaylar, yerleştirmede kullanılacak Y-YGS ve varsa Y-LYS puanlarını da göz önünde tutarak kılavuzdaki açıklamalara göre tercih bildirimini internetten bireysel olarak yapacaklar.

2017-2018 eğitim-öğretim yılı için yükseköğretim programlarına yapılacak merkezi yerleştirme işlemine girecek adaylar, 2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'ndan faydalanarak tercih bildiriminde bulunacaklar.  

ÖSYM, LYS'nin 2 sorusunu iptal etti

ÖSYM, LYS-1 Matematik Testinin Temel Soru Kitapçığındaki 75. ve 76. soruların değerlendirme dışında tutulacağını açıkladı

2017 LYS, sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından ÖSYM LYS-1 Matematik Testinin Temel Soru Kitapçığındaki 75. ve 76. soruların iptal edildiğini duyurdu.

İŞTE O AÇIKLAMA:

Lisans Yerleştirme Sınavlarına (2017-LYS) ait madde analizleri incelenmiş, cevap anahtarlarının kontrolleri tamamlanmış ve itirazlar bilimsel açıdan değerlendirilmiş olup LYS-1 Matematik Testinin Temel Soru Kitapçığındaki 75. ve 76. soruların Ortaöğretim İleri Düzey Matematik (9, 10, 11 ve 12. Sınıflar) öğretim programının ID.12.7.1.2 numaralı “Uzayda iki doğru; iki düzlem; bir düzlem ve bir doğrunun birbirlerine göre durumlarını belirler ve uygulamalar yapar” kazanımı kapsamında olduğu ancak Ortaöğretim İleri Düzey Matematik 12. Sınıf Ders Kitabında Uzayda Doğru ve Düzlem ünitesinin bu kazanımları tümüyle kapsamadığı tespit edildiğinden bu iki sorunun değerlendirme dışı bırakılmasına karar verilmiştir.

Ekleme Tarihi: 12 Tem 2017 00:09