Kültür Sanat Güncelleme Tarihi: 15 Kas 2016 21:27

23. Sakıp Sabancı Sanat Ödülleri sahiplerini buldu

Merhum Sakıp Sabancı’nın sanatı desteklemek, gençleri sanata yönlendirmek ve başarılarını teşvik etmek arzusuyla hayata geçirilen Sakıp Sabancı Sanat Ödülleri bu yıl 23’üncüsü düzenlenen ödül töreninde sahiplerini buldu.

23. Sakıp Sabancı Sanat Ödülleri sahiplerini buldu
Sabancı Vakfı’nın, Sakıp Sabancı’nın ardından toplumsal gelişmede önemli bir yeri olan sanatı ve sanatçıyı desteklemek amacıyla devam ettirdiği sanat ödülleri kapsamında, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Resim, Heykel ve Geleneksel Türk Sanatları bölümlerinden ilk üç dereceyle mezun olan 9 öğrenciye toplam 240 Cumhuriyet Altını değerinde Türk Lirası ödül verildi.

Törene, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Sevil Sabancı ve kızı Melisa Tapan, Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kayhan Ülker ’in yanı sıra iş ve sanat camiası ile sosyal yaşamın seçkin isimleri katıldı.

Ödül törenindeki konuşmasında Sakıp Sabancı Sanat Ödülleri’nin 23. yılını kutladıklarına dikkat çeken Melisa Tapan “Sevgili dedem Sakıp Sabancı, Resim, Heykel ve Geleneksel Türk Sanatları'nın ülkemizin zengin kültür varlıkları olduğunu söylerdi. Bu sanatlara sahip çıkmamız gerektiğini düşünürdü. Biz de dedemin vasiyeti olan sanat ödüllerini devam ettirmekten, genç sanatçılara destek vermekten büyük mutluluk duyuyoruz. Ödül almaya hak kazanan öğrencilerimizi ben ve ailem yürekten kutluyoruz. Onların yetişmesinde emeği olan herkese ayrıca teşekkür ediyorum. Umarım bu ödül onlara şans getirir, yolları açık olur…” dedi.

2016 yılı Sakıp Sabancı Sanat Ödülleri’nin sahipleri, birincilik derecesinden başlayarak sırasıyla Resim Bölümü’nden Serpil Kantaş, Sabahattin Ömer Akdağ ve Gizem Çeşmeci, Heykel Bölümü’nden Başak Cansu Güvenkaya, Oğuzhan Güdek ve Gamze Küçük, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’nden ise Serap Sezen, Nazlı Kızılaslan ve Meltem Gündoğdu oldu. Ödüle hak kazanan genç sanatçıların eserleri, ödül töreni öncesinde Sakıp Sabancı Müzesi’nde sergilendi.

23 yılda 207 sanatçıya ödül

Sakıp Sabancı, 1994 yılında kendi adını taşıyan Sanat Ödüllerini başlatmış, tüm hayır işleri ile ödül programlarının devamını sağlamak için Sabancı Vakfı bünyesinde Sakıp Sabancı Fonu’nu kurmuştu. Sakıp Sabancı Sanat Ödülleri ile 23 yıldır Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin “Resim”, “Heykel” ve “Geleneksel Türk Sanatları” bölümlerinden ilk üç derece ile mezun olan öğrenciler ödüllendiriliyor. Sabancı Vakfı, bugüne kadar 1.000’i aşkın ödül verdi. Sakıp Sabancı Sanat Ödülü alan genç sanatçı sayısı ise 207’ye ulaştı. Ödüle hak kazanan öğrenciler bugüne kadar toplam 5.520 Cumhuriyet Altını ile ödüllendirildi.
 

Ekleme Tarihi: 15 Kas 2016 21:27