Ekonomi Güncelleme Tarihi: 1 Eki 2016 12:18

4 Günde 90 Milyon Euro değerinde 180 tekne satıldı

Tuzla'da düzenlenen Boatshow Eurasia'da ilk dört günde fiyatları 12 bin lira ile 5 milyon Euro arasında değişen, büyük bölümünü katamaran ve yelkenlilerin oluşturduğu 180 tekne satıldı

4 Günde 90 Milyon Euro değerinde 180 tekne satıldı
Tuzla'da bulunan Viaport marinada düzenlenen Boatshow Eurasia'da ilk dört günde fiyatları 12 bin lira ile 5 milyon Euro arasında değişen 180 tekne satıldı. Büyük bölümünü katamaran ve yelkenlilerin oluşturduğu satılan teknelerin toplam değerinin 90 milyon Euro'ya ulaştığı belirtildi.

Tekne alan işadamları arasında Türklerden sonra Katar, Kuveyt, İran ve Rus alıcıların başı çektiği belirtildi. Fuarda Futbolcu Caner Erkin'de değeri 640 bin Euro olan kamaralı bir sürat teknesi aldığı öğrenildi. Fuarı ziyaret edenler arasında 10 kişilik Suriye'li bir işadamı grubunun da bulunduğu belirtildi.

240 TEKNE SERGİLENİYOR

Toplam değeri 800 milyon lirayı bulan yat, mega yat, motor yat, yelkenli, Katamaran, sürat teknelerinin aralarında bulunduğu 240 tekne Viaport marinada açılan Boatshow Eurasia fuarında meraklıların beğenisine sunuldu. Yüzen sarayların sergilendiği Boatshow Eurasia Tuzla'yı ilk 4 gün de 25 bin 300 kişi ziyaret etti. Sergilenen tekneler arasında bulunan Türk mühendisler tarafından geliştirilen elektrikle çalışan bir tekne ziyaretçilerden ilgi gördü.

DÖRT GÜNDE 90 MİLYON EURO DEĞERİNDE 180 TEKNE SATILDI

Dört Günün sonunda ise 180 tekne yeni sahiplerini buldu. Satılan teknelerin toplam satış değerinin 90 milyon Euro'ya ulaştığı belirtildi. Tekne müşterileri arasında Türklerin birinci sırada olduğu ikinci sırayı Rusya'nın daha sonra Ürdün, Azarbeycan, İran, Suudi Arabistan Katarlı alıcıların bulunduğu öğrenildi. Satılan tekneler arasında bir Rus işadamının aldığı 5 milyon liralık lüks bir mega yat ile fiyatları 1 milyon Euro ile 4 milyon Euro arasında değişen ultralüks tekneler bulunduğu belirtildi.

Fuarı Suriye'den gelen 10 kişilik bir işadamı heyetinin de ziyaret ettiği, beğendikleri tekneler hakkında teklif veren işadamlarının tekne siparişi vermedikleri öğrenildi. Fuarı ziyaret eden İzlanda'lı işadamlarının ise ilk kez bu yıl balıkçı teknesi yerine lüks yat siparişi verdikleri belirtildi.

CANER ERKİN 640 BİN EURO'YA SÜRAT TEKNESİ ALDI

Boatshow Eurasia Tuzla'nın VİP açılış gününe iş, sanat ve futbol dünyasının ilgisi de yoğun oldu. Futbolcu Caner Erkin, 640 bin Euro'ya 36 knot hızında kamaralı bir sürat motoru satın aldığı belirtildi.

KÜÇÜK TEKNE SATIŞI YÜZDE 200 ARTTI

Fuarda bu yıl ilk dört günde ucuz teknelerin satışı geçen yıla göre yüzde 200 artış oldu. Özellikle, fiyatı 15 bin TL'den başlayan sürat tekneleri ile, fiyatı 15 bin Euro'dan başlayan kamaralı boyları 5 metre ile 12 metre arasında değişen küçük teknelerden 82 adet satılarak bu yıl satış rekoru kırıldığı öğrenildi. 

Ekleme Tarihi: 1 Eki 2016 12:18