Ekonomi Güncelleme Tarihi: 29 Ağu 2016 02:49

40 yaşından sonra iş nasıl bulunur?

40 yaşından sonra işsiz kalmak ve iş aramak çalışanı psikolojik olarak zorluyor. Kendini yetiştiren, uzun yıllar tecrübe edinen orta yaş profesyoneli, iş ararken nelere dikkat etmeli? İşte süreci kolaylaştıracak 6 adım.

40 yaşından sonra iş nasıl bulunur?
Uzun yıllara dayanan tecrübesi bulunan, kendini ve yetkinliklerini her açıdan geliştirmiş 40 yaş üstü çalışanların en büyük endişeleri arasında işsiz kalmak yer alır. Tecrübeleri ve becerileri nedeniyle, birçok çalışanın aslında gıptaya baktığı orta yaş profesyoneli, iş arama sürecinde dezavantaja sahip olduğunu düşünerek karamsarlığa kapılır ve belki de mutsuz olduğu işte çalışmaya devam eder. Peki, orta yaş profesyonellerinin iş arama sürecinde ne yapması gerekiyor?

İşte deneyimlerine ve yetkinliklerine uygun olan işi bulmaları için orta yaş profesyonellerinin dikkat etmesi gereken 6 adım:

Yaşınızı avantaja çevirin

40 yaş üstü çalışanların en büyük ön yargılarından biri yeni bir işe girmek için yaşlı olduklarını düşünmeleridir. Ancak bunun yerine güçlü oldukları yönlere eğilen, tecrübelerini ve yetkinliklerini iş görüşmelerinde ön plana çıkaran 40 yaş üstü profesyonellerin istedikleri işe daha hızlı ulaştıkları da bir diğer gerçek… Bu nedenle öncelikle korkularınızı bir kenara bırakın ve iş görüşmesinde fark yaratan yönlerinizi açığa çıkartın.

Perspektifinizi geniş tutun

İş arama sürecinde sadece büyük ve uluslararası şirketlere başvurmak yerine perspektifinizi geniş tutun ve küçük firmalara da başvurun. Küçük firmaların kariyerinize sağlayacağı ve elbette sizin tecrübelerinizle onlara sağlayacağınız avantajları göz ardı etmeyin.

Mülakatlarda sakin olun

Tecrübelerinize güvenin ancak iş görüşmelerine gitmeden önce mutlaka hazırlık yapın. Tecrübeli olduğunuz için buna ihtiyacınız olmadığını düşünmek yerine yeni nesil ve belki de sizden genç İnsan Kaynakları uzmanlarıyla görüşeceğinizi unutmayın. O nedenle bu konudaki trendler hakkında önceden bilgi sahibi olun. Mülakatta sakin tavrınızı koruyun ve sorulan sorularda yaşla birlikte gelen avantajlarınıza, deneyimlerinize odaklanın. Üstlenebileceğiniz tüm sorumlulukları ve şirketin hedefine ulaşmasında yapabileceğiniz çalışmaları vurgulayın.

Zamanı yakalayın

Orta yaş profesyonellerin yaşadığı bir diğer sıkıntı da zamanı yakalayamama korkusu ile ilgilidir. Bu nedenle yeni gelişen teknolojileri öğrenememekten ve yeni iş yapış biçimlerine adapte olamamaktan korkmayın. Zamanın aleyhinize akmadığını gösterin ve işinizle ilgili teknik birikiminizin şirkete sağlayacağı avantajların üzerinde durun.

Kötümser olmayın

Bir önceki işinde konumu ve yetkinlikleri nedeniyle birçok sorumluluğu üstlenen 40 yaş üstü çalışanların yeni işlerinde kendilerine yeteri kadar görev verilmeyeceğine dair korkuları bulunur. Paniğe kapılmak yerine sakin kalmaya çalışın ve yeni işinizde ne tür adımlar atabileceğinize ilişkin yeni bir kariyer planı yapın.

Nitelikli olmanın yararını gösterin

40 yaş üstü çalışanların bir diğer sıkıntısı ise yeni bir iş görüşmesi yaparken fazla nitelikli olmaları ve maaş beklentisi gibi etkenler nedeniyle başvurdukları işe kabul edilmeyeceklerini düşünmeleri ile ilgilidir. Fazla nitelikli olmanın iş görüşmesine gittiğiniz firma için katacağı artılara odaklanın ve ilgilendiğiniz pozisyon için ortak noktada buluşmaya gayret göstereceğinizi karşı tarafa hissettirin.

Ekleme Tarihi: 29 Ağu 2016 02:49