Ekonomi Güncelleme Tarihi: 14 Haz 2019 17:09

5 yılda en çok satılan ürün şampuan oldu

Watsons Türkiye, Watsons Card’ın 5. yılı kapsamında Türkiye’nin kişisel bakım ve kozmetik alışkanlıklarını açıkladı. Erkeklerin kadınlara rakip olduğu kişisel bakım alanında son 5 yılda en çok satılan ürün şampuan oldu.

5 yılda en çok satılan ürün şampuan oldu

Sevilen kişisel bakım ve kozmetik markası Watsons’ın müşterilerine sunduğu birçok fırsat, sürpriz ve kazandırdığı puanlarla bilinen Watsons Card 5. yılını kutluyor. 5. yılını tüm kart sahiplerinin katılabileceği bir kampanya ile kutlayan Watsons Card, 60 lira ve üzeri alışveriş yapan herkese  30 TL’lik indirim hediye ediyor.

Watsons Card 5. yaşını uçuran kampanya ile kutluyor!

Watsons Card 5. yılını tüm kart sahiplerinin katılabileceği bir kampanya ile kutluyor. Watsons Card sahipleri, 1 - 30 Haziran tarihleri arasında Watsons mağazalarından yaptıkları 60 TL ve üzeri alışverişler ile "turna com’dan alacakları uçak biletlerinde 30 TL değerinde indirim kazanıyor!

5 yılda kişisel bakım ve kozmetikte en çok tüketilen ürün şampuan oldu

Türkiye’de yaklaşık 4,6 milyon üyesi bulunan Watsons Card, 5. yılı kapsamında

Türkiye’nin kişisel bakım ve kozmetik tüketim alışkanlıklarını da açıkladı.

Türkiye’nin en başarılı sadakat programlarından biri olan Watsons Card’ın üye profili ağırlıklı olarak 26-35 yaş aralığından oluşmakta. 18-22 yaş grubu ise fırsat ve sürprizlerden yararlanmak için programa daha fazla üye oluyor ve programın üye profili gittikçe gençleşiyor.

Cinsiyetlere göre alışveriş alışkanlıkları incelediğinde son 5 yılın galibi kadın ve erkeklerde şampuan oldu ve şampuan satın alımları her geçen gün arttığı için liderliğini koruyor.

İl bazında en çok satılan ürünler incelediğinde birkaç il dışında Türkiye genelinde şampuanın yine birinci sırada geldiği görülüyor. Artvin, Kırklareli, Eskişehir, Karabük illerinde ise yıl genelinde en çok satılan ürün oje oldu.

Şampuanı takiben ikinci sırada kadınlar cilt bakım ürünleri, erkekler ise deodorant satın aldı. Üçüncü sırada kadınlar için göz makyaj ürünleri, erkekler için ise duş jeli bulunuyor. Bunun yanı sıra son yıllarda tüketim alışkanlıklarında yükselen bir trend olan dermokozmetik ürünlerinin her geçen gün daha fazla tercih edildiği görülüyor. Verilere göre dermokozmetik kategorisi son 5 yılda 4 kat büyüdü.

Son 5 yılda ağız bakımımıza daha çok önem verdik

Tüketicilerin kişisel bakım alanındaki satın alma yönelimlerine bakıldığında en çok artış yaşanan kategori ağız bakım oldu.

Özel günlerde kendimize ve sevdiklerimize daha çok hediye aldık

Hemen herkesin sevdiklerine hediyeler aldığı özel günlere bakıldığında da sıralamanın çok değişmediği fark ediliyor.Yine kadınlarda şampuan, göz makyaj ürünleri, yüz temizleyicisi öndeyken erkekler için şampuan, deodorant ve duş jeli öne çıkıyor.

Erkekler kişisel bakımda kadınlara rakip oldu

Genel yargının aksine kişisel bakım ve güzellik alanında yalnızca kadınlar yok. Verilere bakıldığında son yıllarda erkeklerin kadınlara rakip olduğu görülüyor. Bakımına dikkat eden erkekler son 5 yılda Watsons Card sadakat programına daha fazla ilgi gösterdi ve Watsons Card üyesi olarak fırsat, indirim ve kampanyalardan yararlandı.

Yazın deodorant, güneş kremleri ve tüy dökücü alırken kışın el ve vücut kremleri ile dudak koruyuculara yöneliyoruz

Kişisel bakım ve kozmetik alışverişlerinin yoğun olarak yapıldığı sezonsal dönemlerde tüketim alışkanlıklarındaki değişiklikler de dikkat çekiyor. Yaz mevsiminde en çok olan deodorantlar, güneş koruyucuları ve tüy dökücü kremler satın alınıyor. Kış mevsiminde ise soğuk havanın cilt üzerindeki olumsuz etkilerine bağlı olarak en çok el ve vücut kremleri ile dudak koruyucu ürünler tercih ediliyor.

Ekleme Tarihi: 14 Haz 2019 17:09