Dünya Güncelleme Tarihi: 4 Ara 2016 16:07

6.4 milyon seçmen sandığa gidiyor Avrupa'da bir ilk olabilir

Avusturya'da 6.4 milyon seçmen, yeni cumhurbaşkanını belirlemek için oy veriyor. Adaylardan Norbert Hofer kazanırsa 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana, Avrupa'da seçilen ilk aşırı sağcı devlet başkanı olacak.

6.4 milyon seçmen sandığa gidiyor Avrupa'da bir ilk olabilir

Avusturya'da seçmenler, yeni cumhurbaşkanını belirlemek için sandık başında. Seçimlerde aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin adayı Norbert Hofer ile Yeşiller Partisi'nden solcu Alexander Van der Bellen karşı karşıya geliyor.

SEÇİLİRSE AB'DE BİR İLK YAŞANACAK

Kamuoyu yoklamaları Hofer'in az farkla da olsa Van Der Bellen'in önünde olduğunu gösteriyor. Hofer'in kazanması halinde Avrupa'da 1940'lı yıllardan beri ilk defa aşırı sağcı bir siyasetçi cumhurbaşkanı olacak ve AB içerisindeki AB karşıtı çevrelerin güçlenmesine sebep olacak.

6.4 MİLYON SEÇMEN SANDIK BAŞINDA

Kayıtlı yaklaşık 6,4 milyon seçmen, sabah saatlerinden itibaren sandıklara giderek oylarını kullanmaya başladı. Türkiye saatiyle 10.00'da başlayan oy verme işlemi, saat 19.00'da sona erecek. Sandıklar kapandıktan 1 saat sonra ilk seçim sonuçları, İçişleri Bakanlığı tarafından duyurulacak.

Seçimde Avusturya halkı, 6 yıl görev yapacak yeni cumhurbaşkanını belirleyecek. Seçmenler, aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisinin (FPÖ) adayı Norbert Hofer ile Yeşiller Partisinin adayı Alexander Van Der Bellen arasında tercihte bulunacak.

"TÜRKİYE ÜYE OLURSA BİRLİKTEN AYRILIRIZ" TEHDİDİ

AB ve sığınmacı karşıtı açıklamalarıyla bilinen Hofer, AB'nin daha fazla merkezileşmesini ve Türkiye'nin üye olması halinde Avusturya'nın birlikten ayrılmasını (Öxit) savunuyor.

AB ve sığınmacı yanlısı açıklamalarıyla dikkati çeken Van Der Bellen ise Müslümanlara ve göçmenlere karşı daha liberal yaklaşımlarıyla biliniyor.

CUMHURBAŞKANININ FESHETME YETKİSİ VAR

Avusturya'da görevi daha çok sembolik olan cumhurbaşkanın, meclisi feshetme yetkisi bulunuyor. Hofer'in, seçilmesi halinde meclisi feshedebileceği yönündeki açıklamaları endişelere neden oluyor.

SEÇİM İPTAL EDİLMİŞTİ

Cumhurbaşkanı seçiminin 24 Nisan'da yapılan birinci turunda Hofer ve Van der Bellen, altı aday arasından en fazla oyu alarak ikinci tura kalmıştı. Van Der Bellen, 22 Mayıs'ta yapılan ikinci tur seçimi, mektuplu oyların sayımından sonra rakibi Hofer'e yaklaşık 30 bin oy fark atarak kazandı ancak aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ), seçimin kaderini değiştiren mektuplu oyların sayımında hile yapıldığı iddiasıyla dava açtı.

Anayasa Mahkemesi, mektuplu oyların sayımında usulsüzlük yapıldığını tespit ederek seçimin ikinci turunu iptal etti. Hükümet, cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunun 2 Ekim'de tekrarlanacağını açıkladı ancak mektuplu oylarda tutkal probleminin yaşanması nedeniyle ikince turu 4 Aralık'a erteledi.

Ekleme Tarihi: 4 Ara 2016 16:07