Magazin Güncelleme Tarihi: 20 Tem 2017 01:30

90'lı yılların sevilen popçusu Harun Kolçak vefat etti

Uzun süredir prostat kanseri tedavisi gören ünlü pop müzik sanatçısı  Harun Kolçak, akşam saatlerinde aniden fenalaştı. Ünlü pop müzik sanatçısı Harun Kolçak, 62 yaşında hayatını kaybetti. Kolçak uzun süredir kanser tedavisi görüyordu.

90'lı yılların sevilen popçusu Harun Kolçak vefat etti

62 yaşındaki Kolçak, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Kolçak, aynı zamanda ünlü sinema sanatçısı  Eşref Kolçak'ın oğluydu.

HARUN KOLÇAK KİMDİR?

Sinema sanatçısı  Eşref Kolçak'ın oğlu olan  Harun Kolçak, 15 Temmuz 1955 yılında  İstanbul'da dünyaya geldi. Sanatçı, Saint Benoit'de eğitimini sürdürdüğü sırada müzik çalışmalarına o yıllarda bas gitar çalarak başlamış, içindeki müzik tutkusu artınca sinema sanatçısı olan babası  Eşref Kolçak'la konuşarak eğitimini yarım bırakmış ve profesyonel müzik çalışmalarına başlamıştır.

İLK ÇALIŞMALARINA ERKİN KORAY'LA BAŞLADI

Türk pop şarkıcısı, besteci, söz yazarı ve bas gitaristi gibi farklı kimliklerle tanınan  Harun Kolçak, ilk çalışmalarına rock müziğin babası olarak tanınan  Erkin Koray'la başlamıştır. 1977'de  Erkin Koray'ın çıkardığı Tutkusu albümünde bas gitar çalmıştır. Silahlıpoda Ritm 68 orkestrasına 1978 yılında bas gitarist olarak katılan  Harun Kolçak, askerlik dönüşü caz müziğe yönelmiş,  Aydın Esen, Neşet Ruacan-Nükhet Ruacan ve Erol Pekcan gibi ünlülerle çalışmış ve müzikal deneyimini artırmıştır. O dönem  Harun Kolçak,  Onno Tunç'tan orkestrasına katılması için teklif almıştır.

ŞARKILARININ ÇOĞUNUN SÖZ VE MÜZİĞİ KENDİSİNE AİT

7 yıl boyunca  Onno Tunç Orkestrası`nda bas gitaristlik, vokalistlik ve solistlik yapan  Harun Kolçak,  Zerrin Özer ve  Aşkın Nur Yengi ile birlikte yaptığı düetler ile  Kuşadası " Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması" ve  Antalya " Akdeniz  Akdeniz Müzik Yarışması" adlı şarkı yarışmalarında ödüller almıştır. 1991'de  Onno Tunç ile ortak yaptığı " Beni Affet" albümü ile büyük çıkış yakaladı. Albümlerinin çoğunda şarkıların söz ve müziği kendine ait olan Kolçak, başka sanatçılara da pek çok eser vermiştir. 1996'da  Litvanya'da 13 ülkenin katıldığı "Müzikos Festivalis 96"da "En İyi İkinci Şarkıcı" seçilmiştir.

Kolçak, 2012'de Yeniden Doğuyorum adlı solo albüm çıkarmıştır. Ekim 2013 itibariyle Harun Kolçak&Rock Off isimli grup kurmuştur. Can Güney,Yusuf  Tunceli ve Orkun Gezer`in olduğu grubun verdiği ilk performansı Okan Bayülgen`in Makina Kafa adlı programda vermişlerdir.

2014 YILINDA AMELİYAT GEÇİRDİ

Harun Kolçak 2014 yılında yakalandığı prostat kanseri nedeniyle ameliyat geçirmiştir. "Ölüm hayatta birçok şeye anlam katıyor. Ölümsüz olsaydık, birbirimize değer vermezdik" sözleriyle hastalığıyla nasıl mücadele ettiğini açıklayan Kolçak, kanseri maneviyatı ile yendiğini ve bu esnada alkali diyeti yaptığını söylemiştir.

22 Haziran 2016  Çarşamba günü  Harun Kolçak'ın hastalığı yeniden nüksetti. Acil olarak hastaneye kaldırılan  Harun Kolçak yeni bir ameliyat geçirdi. Yoğun bakımda tedavi altına alınan sanatçının yakın dostları tarafından  Harun Kolçak'ın bilincinin açık olduğu fakat sadece gözüyle tepki verebilmekte olduğu bildirildi.

Ekleme Tarihi: 20 Tem 2017 01:30