Güncel Güncelleme Tarihi: 14 Ara 2016 15:26

AB'den Türkiye kararı! Yeni başlık açılacak mı?

Slovakya’nın sürdürdüğü AB başkanlığından yapılan açıklamada, Türkiye ile yeni başlık açılmayacağı bildirildi.

AB'den Türkiye kararı! Yeni başlık açılacak mı?

AFP, Avrupa Birliği’nin Türkiye'yle ilgili kritik toplantısından, mevcut koşullar karşısında yeni üyelik başlıkları açılmaması yönünde karar çıktığını belirtti.

AFP'nin aktardığına göre, Slovakya’nın sürdürdüğü AB başkanlığından yapılan açıklamada, “Hakim olan koşullar altında, görüşmelerde yeni etapların açıklaması değerlendirilmiyor” dendi. Görüşmelerin tamamen durdurulması gerektiğini savunan Avusturya dışında tüm üye ülkelerin açıklamayı desteklediği ifade edildi.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz’un Türkiye’yle müzakerelerin tamamen durdurulması talebi ve Avrupa Parlamentosu’nun görüşmelerin askıya alınmasına dair yaptığı bağlayıcılığı olmayan çağrının ardından bir araya gelen AB dışişleri bakanları, Türkiye ile görüşmelerin daha ileri bir noktaya taşınmaması yönünde karar aldı.

Türkiye ile ‘terörle mücadele, savaşçıların değişimi ve göç’ konularında işbirliğinde daha ileriye gidilmesi gerektiğini söyleyen Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders, "Üyelik süreciyle ilgili olarak, Türkiye'deki çok zor durumdan dolayı müzakerelerin daha ileriye götürülmesinin imkansız olduğu doğru… üyelik müzakereleri konusunda yeni başlıkların açılmasının mümkün olmadığını kesin olarak söyleyebiliriz" dedi. Fransa'nın Avrupa Bakanı Harlem Desir de bu görüşe katılarak, ‘Avrupa'nın değerleri ve prensiplerine dayanan talepkar, net ve dik bir diyalog’ istediğini belirtti.

‘TÜRKİYE AVRUPA’DAN GİDEREK DAHA FAZLA UZAKLAŞTI’

Türkiye’ye karşı daha sert bir duruş izlenmesi gerektiğini savunan Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz ise "Türkiye ile üyelik görüşmeleri askıya alınmalı… Türkiye Avrupa'dan gittikçe daha fazla uzaklaştı ve geçtiğimiz birkaç ay boyunca bu gelişme hem hızını hem de yoğunluğunu artırdı" ifadelerini kullandı.

Ekleme Tarihi: 14 Ara 2016 15:26