Dünya Güncelleme Tarihi: 14 Ağu 2017 13:40

ABD'den yeni tezgah El Bab'da çıkarılan fitne

DEAŞ bahanesiyle Suriye'nin kuzeyini YPG'ye teslim eden Amerika, İdlib ve El Bab engelini aşmak için yeni sinsilikler peşinde. Milliyet'ten Tunca Bengin istihbarat yetkilisiyle konuştu.

ABD'den yeni tezgah El Bab'da çıkarılan fitne

Miliyet'ten Tunca Bengin'e konuşan Türk istihbarat yetkilisi, ABD'nin TSK kontrolündeki El Bab'da fitne çıkardığını söyledi.

Amerika, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'yi Akdeniz'e ulaştırmak için türlü oyunlar oynuyor. Rakka’daki DAEŞ’e operasyon gerekçesiyle YPG/PKK’yı silahdırırken, diğer yandan da İdlib’deki El Kaide’nin Suriye kolu El Nusra’ya müdahale bahanesiyle YPG/PKK güçlerinin Afrin’den bu bölgeye doğru sarkmasını destekliyor.

Milliyet gazetesi yazarı Tunca Bengin, Türk istihbarat yetkilisinin konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarını köşesine taşıdı.

ÖSO'YA VERİLEN SİLAHLARI ZORLA ALIP YPG'YE VERİYORLAR

“YPG/PKK’ya silah ve mühimmat yığınağı yapan ABD daha önce ‘eğit- donat’ çerçevesinde ÖSO’ya verdiği silah ve mühimmatları da zorla toplayıp onlara veriyor. Hemde silah zoruyla. Ellerinde listeler var ve bazı silahlarda GPS cihazı da bulunuyor. Şu, şu tarihlerde verdiğim şu mühimmatı şuraya teslim edin, etmezseniz vuracağız diyorlar ÖSO’da götürüp teslim ediyor. Bunların arasında ÖSO’nun rejime karşı büyük üstünlük sağladığı antitank silahları da var. Yani ABD bir taraftan ÖSO’yu güçsüzleştirmeye yönelik hareketler yapıyor, bir taraftan da Suriye Demokratik Güçleri adını verdiği YPG/PKK’yı güçlendirerek içerde büyük bir ordu kuruyor. Bu arada da Türkiye’nin El Bab tarafındaki insiyatifini zayıflatmak amacıyla alttan alttan çalışıyorlar.”

EL BAB'DA GÜVENLİK ZAAFI OLUŞTURUYORLAR

Nasıl yapacaklar? Türkiye’ye El Bab’dan çekil baskısı mı?
“Oradan çıkarmaya yeltenemez ama El Bab’ın içerisinde Türkiye’nin desteklemiş olduğu unsurlar arasında fitne çıkartıyor onları kendi aralarında çatıştırıp güvenlik zaafı oluşturuyor ve Suriye rejiminin askerlerini oraya sokmaya çalışıyorlar. Suriye rejimi girerse oraya Türkiye’nin yapacağı ber şey yok. O ciddi bir sıkıntı.”

ÖNÜMÜZDE RİSKLİ VE AĞIR BİR DÖNEM VAR

Rejimin girmesi sonuçta Suriye’de toprak bütünlüğünü savunan Türkiye’nin işine yaramaz mı?
“Rejim kendisi orada kalsa sorun yok ama rejimin PKK’yla IŞİD’le aralarında taktiksel bağlantıları var. Rejim girdikten sonra bir gün bir bakarsın orada Suriye Demokratik Güçleri’nin bayrağı sallanıyor olabilir. Çünkü rejim Suriye’nin doğusunu gözden çıkarmış durumda. O tarafta kendisine tehdit oluşturmayacak bir yapı olsun ben batı da durayım yeter havasında, yani öyle  toprak bütünlüğü derdinde falan değil.”
Özetle; Türkiye sahada ve masada Suriye’deki savaşın bitmesi için çalışıyor. Öyle görünen ABD ise “DAEŞ’i göster, YPG/PKK’yı yerleştir” formülüyle Türkiye’yi Ortadoğu coğrafyasından koparmayı amaçlayan “terör koridoru” projesinde ısrar ediyor. Bu da kabul edilebilir bir durum değil ve Türkiye’nin buna müsade etmeyeceği de çok açık. Ancak önümüzde ağır ve riskli bir dönem olduğu da ortada...

Ekleme Tarihi: 14 Ağu 2017 13:40