Dünya Güncelleme Tarihi: 25 Ağu 2016 11:17

ABD Dışişleri Bakanı Kerry açıkladı: PYD Fırat'ın doğusuna çekiliyor

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "PYD-YPG güçleri Fırat'ın doğusuna çekilmeye başladı." dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry açıkladı: PYD Fırat'ın doğusuna çekiliyor
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede Kerry, PYD-YPG güçlerinin Fırat'ın doğusuna çekilmeye başladığını böldirdi.

TELEFONDA GÖRÜŞTÜLER

Bakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu bu sabah ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

SURİYE'Yİ KONUŞTULAR

ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin talebi üzerine gerçekleştirilen görüşmede, Suriye'de çatışmaların durdurulması ve kalıcı ateşkesin sağlanması başta olmak üzere Suriye'nin geleceğine yönelik çabalar ele alındı.

KERRY: PYD FIRAT'IN DOĞUSUNA ÇEKİLİYOR

Görüşmede, Cerablus operasyonu hakkında da görüş alışverişinde bulunulmuş ve bu konuda iki ülke arasındaki işbirliğinin devam etmesi konusundaki mutabakatın altı çizildi.

Görüşmede, PYD/YPG güçlerinin Fırat'ın batısına geçmemeleri konusu da gündeme gelmiştir. ABD Dışişleri Bakanı Kerry, PYD/YPG güçlerinin Fırat'ın doğusuna çekilmekte olduklarını vurgulandı. Görüşmede ayrıca, Irak ve Suriye'de IŞİD ile mücadelenin işbirliği içinde sürdürüleceği hususu da vurgulandı.

TÜRKİYE'NİN KIRMIZI ÇİZGİSİ

Hatırlanacağı üzere Türkiye, PYD'nin Fırat'ın batısına geçmesini kırmızı çizgi olarak belirlemişti. Cerablus operasyonun adının da "Fırat Kalkanı" olması kırmızı çizgiye gönderme yapıldığı anlamına geliyordu. Dolayısıyla bu operasyonun bir diğer amacının da PYD'yi Fırat'ın doğusuna sürmek olduğu anlaşılmıştı.

Ekleme Tarihi: 25 Ağu 2016 11:17