Ekonomi Güncelleme Tarihi: 17 Kas 2016 17:28

ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen konuştu dolar rekor kırdı

ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen'ın, "görece yakın bir tarihte" faiz artışı olabileceğini söylemesi üzerine, dolar 3.35 liralık yeni tarihi rekor düzeye kadar tırmandı.

ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen konuştu dolar rekor kırdı
ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, "görece yakın bir tarihte" faiz artışı olabileceğini söyledi, dolar tarihi zirve olan 3.35 liraya çıktı.

MERKEZ BANKASI HAMLE YAPTI

Merkez Bankası'nın dolardaki hızlı tırmanışı frenleyebilmek için, finansal sisteme 700 milyon dolarlık ek döviz likiditesi sağlanması amacıyla, "katsayıları düşürmesi"ne karşın dolar 3.35 liraya çıkarken, euro da 3.5835 lira ile yeni rekor kırdı.

YELLEN KONUŞTU DOLAR ARTTI

Dolardaki tırmanışın hızlanmasında ABD Merkez Bankası Janet Yellen'ın açıklamaları etkili oldu. Yellen, bu akşam ABD Kongresi'nde yapacağı ekonomik görünüme ilişkin önceden dağıtılan konuşma metninde, faiz artırımlarını uzunca bir süre ertelemenin, aşırı risk alımını özendirebileceğine dikkat çekerek, bu durumun da sonraki dönemde daha hızlı faiz artışlarına zorlayabileceği uyarısında bulundu.

"Federal Açık Piyasa Komitesi'nde faiz artırımı olasılığının daha da güçlendiği düşüncesi hakim. ABD ekonomisine ilişkin gelecek verilerin Komite'nin hedefleri doğrultusunda ilerlediğini göstermeye devam ederse, göreceli yakın bir tarihte faizleri artırmak uygun olacak" ifadeleri yer aldı.

DOLAR GÜÇ KAZANDI

Yellen'in konuşma metninin açıklanmasının hemen ardından gelen veriler, "ABD ekonomisine ilişkin gelecek verilerin Komite'nin hedefleri doğrultusunda" çıkınca dolar daha da güç kazandı.

Buna göre, ABD ekonomisinde canlanmaya işaret olarak kabul edilen tüketici fiyatlarındaki aylık artış yüzde 0.4 ile beklentiler doğrultusunda geldi.

ABD ekonomisinde işlerin yolunda gittiğini gisteren bir diğer veri de, işsizlik maaş başvurularına ilişkin rakamlar oldu. Ekonomistler ve piyasa analistlerinin 257 bin beklentilerine karşın, işsizlik maaşı başvuruları 235 bin düzeyinde kaldı.

Ekleme Tarihi: 17 Kas 2016 17:28