Dünya Güncelleme Tarihi: 3 Kas 2016 08:22

ABD: Rakka operasyonunu Türkiye ile birlikte yapacağız

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, "IŞİD'in kontrolündeki Rakka'nın kurtarılmasına ilişkin operasyonda oynayacakları role dair Türkiye ile görüşmelerimiz sürüyor." dedi.

ABD: Rakka operasyonunu Türkiye ile birlikte yapacağız
ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Suriye'de terör örgütü IŞİD'in kontrolündeki Rakka'nın kurtarılmasına ilişkin operasyonda oynayacakları role dair Türkiye ile görüşmelerinin sürdüğünü bildirdi.

Missouri eyaletinde bir etkinliğe katılan Carter, hazırlıkları devam eden Rakka operasyonuna ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Carter, şöyle konuştu:

"RAKKA'YA YAKIN ZAMANDA GİRECEĞİZ, TÜRKİYE İLE GÖRÜŞÜYORUZ"

"Kuşatma yeterliliği olan güçlerle Rakka'ya yakın zamanda gitme niyetindeyiz. Bununla ilgili ve gelecekte oynayabilecekleri muhtemel role dair Türkiye ile görüşmeleri devam ettiriyoruz. Şu anda Cerablus ile Mare hattı arasında Türkiye ile çalışıyoruz ki bu son derece önemli ve sözü edilmesi gereken bir şey. Bu, Türkiye sınırının güvenliğine yardım ediyor. Dolayısıyla müttefikimiz Türkiye ile devam eden operasyonlarımız var ve bu operasyonlar, Dabık'ın geri alınmasını sağladı."

Rakka'nın kurtarılması hedefine yönelik Türkiye ile görüşmeye devam edeceklerini belirten Carter, şu aşamada planlarına uygun olarak operasyonu işlettiklerini sözlerine ekledi.

Ekleme Tarihi: 3 Kas 2016 08:22