Ekonomi Güncelleme Tarihi: 4 Şub 2017 16:17

ABD raporuna göre Türkiye enerjide parlayan yıldız oluyor

ABD'nin yayınladığı raporda "Türkiye'nin, Orta Asya, Rusya ve Ortadoğu'daki petrol ve doğalgazın Avrupa'ya taşınmasında stratejik önemi giderek artıyor" yorumu yer aldı.

ABD raporuna göre Türkiye enerjide parlayan yıldız oluyor

ABD Enerji Enformasyon İdaresince (EIA)  Türkiye'nin,  Avrupa'ya petrol ve doğalgaz sevkıyatında önemi giderek artan stratejik konuma sahip bir ülke olduğu bildirildi.

"TÜRKİYE'NİN STRATEJİK ÖNEMİ GİDEREK ARTIYOR"

EIA'nın,  Türkiye Analizi Raporu'nda, Orta  Asya,  Rusya ve Ortadoğu'da üretilen petrol ve doğalgazın  Avrupa'ya ve oradan da Atlantik piyasalarına iletiminde,  Türkiye'nin stratejik öneminin giderek arttığı ifade edildi.

İstanbul ve  Çanakkale boğazlarının dünyanın en işlek geçit noktalarından biri olduğu vurgulanan raporda, 2015'te boğazlardan geçen toplam ham petrol miktarının günlük 2 milyon varilden fazla olduğu kaydedildi.

Son on yılda Türk ekonomisinin önemli büyüme kaydettiği ve buna paralel olarak petrol ve diğer likit yakıtlarda da tüketimin artığı belirtildi.

TÜRKİYE'DE 312 MİLYON VARİL PETROL VAR

Rapora göre,  Türkiye'de 312 milyon varil kanıtlanmış petrol rezervi bulunuyor. Bu rezervin büyük bölümü ülkenin Güneydoğu bölgesinde yer alıyor.

Türkiye'de 2015'te günlük petrol üretiminin yaklaşık 62 bin varile ulaştığının ifade edildiği raporda, bu miktarın ülke içindeki tüketimin yaklaşık yüzde 7'sine denk geldiği belirtildi.

Ayrıca raporda, 2015'te  Ceyhan Limanı'ndan uluslararası pazara günlük 650 bin varilden fazla Azeri ham petrolü ve 400 bin varilin üzerinde de  Irak petrolü gönderildiği kaydedildi.

DOĞALGAZ İLETİMİNDE STRATEJİK ROLÜ VAR

Raporda,  Türkiye'nin,  Avrupa pazarı ve Hazar ile Ortadoğu'daki gaz rezervlerine olan yakınlığı nedeniyle doğalgaz iletiminde de stratejik bir rolü olduğu vurgulandı.

Türkiye'nin 2015'te yaklaşık 48 milyar metreküp doğalgaz ithal ettiğinin belirtildiği raporda, bu miktarın yaklaşık yüzde 56'sının  Rusya'dan, yüzde 16'sının  İran'dan, yüzde 11'inin de  Azerbaycan'dan geldiği kaydedildi.

Kalan ithalatın yaklaşık yüzde 16'sının ise Sıvılaştırılmış Doğalgaz (LNG) olarak ithal edildiği ifade edildi.

Ekleme Tarihi: 4 Şub 2017 16:17