Ekonomi Güncelleme Tarihi: 15 Ara 2016 17:38

Akbank’ta hacker soygunu: Sisteme sızdılar!

Akbank, "Köklü bir ailenin bankasının sistemi hacklendi, on milyonlarca dolarlık soygun yapıldı" haberi üzerine açıklamada bulundu.

Akbank’ta hacker soygunu: Sisteme sızdılar!

Haberi doğrulayan Akbank, "Mali tablolarımızı etkileyecek bir durum değil" dedi 

Akbank’ın sisteminin kısa süre önce hack’lendiği ortaya çıktı. Bazı hesaplardan SWIFT yoluyla yurtdışına para transfer edildi. Akbank konuyla ilgili haberi doğruladı; fakat müşterilerine yansıyan herhangi bir olumsuzluk olmadığını, mali tabloları etkileyecek önemli bir durum bulunmadığını ekledi.

OdaTv’de yer alan haberde, “Türkiye ekonomi ve siber güvenlik çevrelerinde kulaktan kulağa dolaşan çok çarpıcı bir iddia var” denilerek, “Türkiye’nin en köklü ailelerinden birinin kurucularından olduğu ve bugüne kadar getirdiği bir bankanın sistemi kısa bir süre önce hacklendi” bilgisi paylaşıldı.

Habere göre, sistemi hackleyenler on binlerce kredi kartı bilgisini çalmış, swift (döviz transferi) yoluyla da 120 milyon doları yurtdışına transfer etmişti. Farklı kaynaklarda, yaşanan soygunun 600 milyon doları bulduğu iddiası da alınıyordu.

AKBANK’TAN AÇIKLAMA

Haber sonrasında Akbank bir açıklama yayınlayarak haberi doğruladı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bir internet sitesinde yeralan bankamız ile ilgili haberde bahsedilen girişimler dünyada ve ülkemizde bankalara ve diğer tüm kurumlara zaman zaman yöneltilmektedir. Nitekim uluslararası bir şebekenin tüm dünya bankalarına yaptığı bir SWIFT Yurtdışı Para Transfer Sistemleri atağına dair bir haber 12 Aralık tarihinde Reuters Haber Ajansı tarafından kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Sözkonusu atak 8 Aralık tarihinde bankamız bilgisayar sistemlerine de yöneltilmiştir.

Atak sonrasında teknik ekiplerimizce duruma ivedilikle müdahale edilmiş, gerekli tedbirler alınmış ve konu ile ilgili kamu makamlarına ivedilikle bilgi verilmiştir. Tüm sistemlerimiz sorunsuz olarak çalışmaya devam etmektedir.

Bu veya başka herhangi bir bir konuda müşterilerimize yansıyan herhangi bir olumsuzluk, kayıp ya da güvenlik sorunu bulunmamaktadır.

Durumun bankamız açısından operasyonlarımızı ve mali tablolarımızı etkileyecek önemli bir etkisi bulunmamaktadır. Bankamızın maruz kalabileceği azami risk tutarı 4 milyon USD seviyesinde olup, olası zarar Bankamızı koruyan Bankers Blanket sigortası kapsamına girmektedir.

Durumu kamuoyunun bilgilerine sunarız.”

Ekleme Tarihi: 15 Ara 2016 17:38