Ekonomi Güncelleme Tarihi: 15 Kas 2016 11:03

Akkuyu Nükleer santrali için ufuktaki Türk ortaklar

Akkuyu Nükleer Santrali için Rosatom ile Cengiz-Kolin-Kalyon (CKK) şirketleri arasındaki ortaklık görüşmelerinin yıl sonuna kadar belli aşamaya getirilmesi kararlaştırıldı.

Akkuyu Nükleer santrali için ufuktaki Türk ortaklar
Rosatom ile müzakerelere katılan Türk özel sektör yetkililerine göre, Rusya’nın daha önce Cengiz Holdingle başlattığı ortaklık görüşmelerinde, Kolin ve Kalyon şirketleri de sürece dahil oldu. CKK yetkilileri, Rus nükleer enerji şirketi Rosatom’un üst düzey yetkililerinden Kirill Komarov ile cuma günü İstanbul’da görüşerek, ortaklık sürecini yıl sonuna kadar belli bir noktaya getirme kararı aldı. Görüşmede taraflar ortaklığa zemin oluşturacak bazı temel prensiplerde ön mutabakata vardı. Bu çerçevede, taraflar ayrıntılarda anlaşırsa, projenin yüzde 49 hissesi CKK’ya devredilecek, yüzde 51 hisse Rus şirketinde kalacak.

İLK İŞARET CENGİZ’DEN

Projeye Ruslar’ın Türk ortak arayışı konusundaki ilk işaret Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’den gelmişti. Geçen ay, Akkuyu için Rosatom ile ortaklık görüşmelerinin devam ettiğini belirten Mehmet Cengiz “Rusların Türk tarafında ortağa ihtiyaçları var, şartları görüşüyoruz. Tek başımıza kaldırabileceğimiz bir iş değil, belki birkaç arkadaşla beraber girebiliriz” demişti.

2017’de inşaat lisansı başvurusu planlanıyor

Akkuyu Nükleer AŞ, 2017 başlarında inşaat lisansı için başvurmayı planlıyor. İmar planı çalışmaları tamamlanıp sınırlı çalışma izni alındığında, Akkuyu sahasında mevzuatın öngördüğü hazırlık çalışmaları başlayacak. İlk ünitesinin 2023 sonuna kadar işletmeye alınması planlanan santral, toplam 4.800 megavat kurulu güce sahip 4 reaktörden oluşacak ve 20 milyar dolara mal olacak.

Ekleme Tarihi: 15 Kas 2016 11:03