Ekonomi Güncelleme Tarihi: 11 Eyl 2016 21:10

Alarko Holding'in kurucusu İş adamı İshak Alaton hayatını kaybetti

İşadam Üzeyir Garih'in ortağı, Leyla Alaton'un ve Vedat Alaton'un babası Alarko Holding'in kurucusu İş adamı İshak Alaton 89 yaşında hayatını kaybetti.

Alarko Holding'in kurucusu İş adamı İshak Alaton hayatını kaybetti
Alarko Holding'in kurucusu iş adamı İshak Alaton hayatını kaybetti.

İŞ ADAMI İSHAK ALATON KİMDİR?

1927, İstanbul'da doğan, Türk işadamı. Alarko Şirketler Topluluğu yönetim kurulu başkanıdır. Leyla Alaton'un ve Vedat Alaton'un babası ve iş ortaklarıdır. Yahudi asıllı bir ailenin çocuğu olarak 1927'de İstanbul'da doğdu. 8. sınıfa, (kendi deyimiyle gri yıllara) kadar Şişli Terakki'de ve Saint Michel'de okudu. Yokluklar, sıkıntılar yüzünden liseden sonra okuyamadı.


İshak Alaton, ailesine bakabilmek için Mehmet Kavala şirketinde getir götür işlerine başladı. Volvo ithal eden şirket aracılığıyla İsveç Konsolosu ile tanışınca şansı değişti. İsveç'te bir lokomotif fabrikasında kaynakçılık yapmaya başladı.

Bu yıllar İshak Alaton'un dünya görüşünün şekillendiği, sosyal demokrasiyle tanıştığı yıllar oldu. İnsan haklarına saygılı, gelir dağılımının diğer dünya ülkelerine göre mükemmele yakın olduğu İsveç'e hayran kaldı.

28 yaşında Türkiye'ye dönerek Üzeyir Garih ile birlikte Bankalar Caddesi'nde Vefai Han'da bir göz odada ortaklık kurdu. 2000'de 46. kuruluş yılını kutlayan 6 bin çalışanlı Alarko Holding'in temeli atılmış oldu.

Ekleme Tarihi: 11 Eyl 2016 21:10