Dünya Güncelleme Tarihi: 7 Eki 2016 22:43

Alman basını: FETÖ'cü diplomatlar Almanya'ya sığındı

Alman medyası aralarında Askeri Ataşe Kurmay Albay Ayhan Dağlı'nın da bulunduğu 3 Türk diplomatın Almanya'ya iltica başvurusunda bulunduğunu iddia etti.

Alman basını: FETÖ'cü diplomatlar Almanya'ya sığındı
Türkiye'nin Almanya'daki misyonlarında görev yapan 3 diplomatın Almanya'ya iltica etmek için başvuruda bulundukları iddia edildi.

3 DİPLOMAT ALMANYA'YA İLTİCA TALEBİNDE BULUNDU

Süddeutsche Gazetesi-Batı Almanya Radyo Televizyonu (WDR)-Kuzey Almanya Televizyonu'nun (NDR) ortaklaşa verdiği habere göre, Türkiye'nin Almanya'daki misyonlarında 8 diplomatın Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) bağlantılı olduğu gerekçesiyle diplomatik pasaportlarının iptal edildiği ve bunlardan üçünün de Almanya'ya iltica başvurusunda bulundukları ifade edildi.

ARALARINDA KURBAY ALBAY AYHAN DAĞLI DA VAR

Hükümet çevreleriyle Dışişleri Bakanlığına dayandırılan haberde, iltica eden 3 kişi arasında özellikle Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliğindeki görev süresi sona eren ve Türkiye'ye dönmeyen Almanya'da da nerede olduğu bilinmeyen Askeri Ataşe Kurmay Albay Ayhan Dağlı'nın da bulunduğu öne sürüldü.

YENİ KRİZ KAPIDA

Haberde ayrıca, Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi'nin (BAMF) bu müracaatlar hakkında henüz bir karar vermediğine işaret edilerek, iltica başvurusu meselesinin Türkiye ile Almanya arasında yeniden başka bir krize yol açabileceği yorumunda bulunuldu.

Haberde diğer diplomatların Türkiye'ye döndükleri ancak bu rakamın daha da artabileceği vurgulandı.

Ekleme Tarihi: 7 Eki 2016 22:43