Dünya Güncelleme Tarihi: 6 Eyl 2016 12:02

Alman basınını kızdıran Angela Merkel Cumhurbaşkanı Erdoğan fotoğrafı

Alman basını, Çin'deki G20 Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Almanya Başbakanı Merkel'e yoğun eleştiriler getirdi: Erdoğan'ın yanında sultanın huzuruna çıkmış suçlu bir vali gibi.

Alman basınını kızdıran Angela Merkel Cumhurbaşkanı Erdoğan fotoğrafı
Almanya'da yayımlanan Die Welt gazetesi, Başbakan Angela Merkel'in, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanında 'sultanın huzuruna çıkmış suçlu vali' gibi olduğunu yazdı.

"TEORİDE EŞİT SEVİYEDE İKİ ÜLKEYDİ AMA..

Erdoğan ile Merkel'in görüştüğü salonda bulunan büyük Türk bayraklarının yanında çok küçük bir Almanya bayrağı bulunduğunu yazan Die Welt, "Teoride görüşme, eşit seviyedeki iki NATO ülkesinin liderleri arasında. Ancak Merkel, Erdoğan'ın yanında sultanın huzuruna çıkmış suçlu bir vali gibi duruyordu. Küçük Almanya bayrağı da sanki son saniyede oraya koyulmuştu" ifadelerini kullandı.

'MERKEL BU SALONU BİRTAKIM NEDENLERLE KABUL ETTİ' İDDİASI

Gazete, Merkel'in bu şekilde düzenlenmiş bir salonu birtakım nedenlerle kabul etmiş olabileceğini ise şöyle aktardı: "Belki de böylece Erdoğan'a vize konusunda ekim ayında bir gelişme olmayacağını söylemek daha kolay olmuştur. Belki de Merkel şu sözleri daha rahat bir şekilde ifade etmiştir: Ya Alman vekillere İncirlik'e giriş izni verilir, ya da biz uçaklarımızı Kıbrıs Rum Kesimi'ne konuşlandırırız."

SIĞINMACI AKINININ TEKRAR YAŞANMAMASI ANKARA'NIN ELİNDE"

Die Welt, öte yandan, "Eğer Erdoğan, sığınmacı anlaşmasından vazgeçerse, Merkel'in siyasi geleceğini tayin edebilir. Zira, 2015 sonbaharındaki sığınmacı akınının tekrar yaşanmaması Ankara'nın elinde. İnsan büyüklüğündeki Türk bayrakları, aynı zamanda şantajın da simgesi" yorumunu yaptı.

"ALMANYA'NIN SAYGIYLA İLGİLİ KIRMIZI ÇİZGİSİ VAR"

Haberde son olarak "Bazen dış politikada bu tür şeyler olabiliyor. Ancak Almanya'nın saygıyla ilgili kırmızı çizgisi var. Berlin, bir Türk ili değil ve bunu göstermek de Merkel'in görevlerinden biri" ifadelerine yer verildi.
 

Ekleme Tarihi: 6 Eyl 2016 12:02