Güncel Güncelleme Tarihi: 8 Eki 2016 12:45

Ankara'da kendini patlatan 2 canlı bomba nasıl yakalandı?

Ankara'da yakalanacaklarını anlayıp kendilerini patlatan 2 teröristin izine nasıl ulaşıldığı ortaya çıktı. Diyarbakır'dan gelen ihbarla Harun Arslan'ın telefon sinyalleri tespit edildi, operasyon başladı.

Ankara'da kendini patlatan 2 canlı bomba nasıl yakalandı?
Ankara'nın Haymana İlçesi yakınlarında bomba yüklü araçla eylem hazırlığı yaparken polisin çevrelerini kuşatmasıyla yakalanacaklarını anlayıp kendilerini patlatan biri kadın 2 terörist ile ilgili Diyarbakır ve Bingöl'de geniş çaplı araştırma başlatıldı. Bingöl'deki ailesi tarafından daha önce kayıp başvurusu yapılan ölen bombacılardan Harun Arslan'ın geçmiş bağlantıları soruşturuluyor.

BİNGÖLLÜ HARUN ARSLAN İÇİN KAYIP BAŞVURUSU YAPILMIŞ

Ankara'da Haymana yolu yakınlarında bombalı araçla eylem hazırlığındaki PKK'lı oldukları değerlendirilen 2 terörist, düzenlenen operasyonda polisin 'Teslim ol' çağrısı üzerine kendilerini patlattı. Eylem hazırlığındaki teröristlerin Harun Arslan ve Mahide Ateş oldukları belirtildi. Harun Arslan'ın, Bingöl nüfusuna kayıtlı olduğu ve uzun süreden beri kayıp olduğu bildirildi. Ailesi tarafından emniyete bulunması için başvuru olduğu öğrenilen Arslan'ın bir süredir polis tarafından arandığı kaydedildi.

İHBAR DİYARBAKIR'DAN GELDİ

Güvenlik kaynakları, Diyarbakır'dan dün akşam Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne yapılan ihbarla olası facianın önlendiğini, ihbar üzerine Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı istihbarat ve terörle mücadele ekiplerinin harekete geçtiğini söyledi.

İHBARCI NOKTA ATIŞI YAPTI, HARUN ARSLAN'IN İSMİNİ VERDİ

İhbarcının adını verdiği Harun Arslan'ın profilini inceleyen ekipler, bombacıların kayıp olduğu tarihten şimdiye kadar gittikleri yer ve görüştükleri kişileri takibe alarak, geçebilecekleri güzergahlarda da önlem aldı.

CEP TELEFONU SİNYALLERİNDEN BULUNDU

Yapılan kısa süreli çalışma ardından, bombacılardan Arslan'ın kullandığı cep telefonuna ulaşan güvenlik birimleri, telefon sinyallerini tespit ederek Haymana yolu yakınlarda bombacıları durdurmak istedi. Teslim ol çağrıları karşısında bombacıların, içinde bulundukları ve bomba yüklü aracı patlattıkları belirtildi.

Ekleme Tarihi: 8 Eki 2016 12:45