Kulis Güncelleme Tarihi: 7 Ara 2016 10:05

Ankara kulisleri referandun için verilen tarihi konuşuyor

Başbakan Binali Yıldırım ve MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Meclis'teki görüşmesinde pürüzler giderildi. Ankara'da referandum tarihi 23 Nisan 2017 olarak konuşuluyor.

Ankara kulisleri referandun için verilen tarihi konuşuyor

Başbakan Binali Yıldırım ve MHP lideri Devlet Bahçeli, önceki gün TBMM'de sürpriz bir görüşme yaptı. Bahçeli'nin Meclis'teki makam odasındaki görüşmede, Meclis'in feshi ve cumhurbaşkanının kararname çıkarma yetkisindeki pürüzler giderildi.

AK PARTİ 316 VEKİLLE TEKLİFİN ARKASINDA

AK Parti imzaları tamamlayıp teklifi en geç cuma günü TBMM'ye sunmayı planlıyor. Meclis Başkanı İsmail Kahraman oy kullanamayacağı için AK Parti, 316 milletvekiliyle tam kadro teklifinin arkasında olacak.

MHP'DE 35 VEKİL 'EVET' DİYECEK

MHP'nin 39 milletvekili var. Ancak MHP'li 4 vekil daha önce "hayır" oyu vereceğini açıkladı. MHP'nin geri kalan 35 milletvekilinden fire beklenmiyor. Bu durumda teklif AK Parti ve MHP'nin 351 oyu ile TBMM'den geçecek ve referandum yolu açılacak.

TEKLİFİN MECLİS AŞAMASI ŞUBAT ORTASINDA BİTMİŞ OLACAK

Anayasa Komisyonu'ndaki görüşmelerinin ocakta başlaması beklenen teklifin iki haftada Genel Kurul'a gelmesi ve bu sürecin de 1 ayı bulması bekleniyor. Teklifin Meclis aşaması en geç şubat ayının ortası itibarıyla tamamlanmış olacak.

REFERANDUM 23 NİSAN'DA

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın onayının ardından da 60 günlük referandum takvimi işlemeye başlayacak. Bu sürenin dolmasını takip eden ilk pazar günü de referandum yapılacak. Sürecin bu şekilde işlemesi halinde referandumun 23 Nisan 2017 Pazar gününe denk gelme ihtimali bulunuyor. (Kaynak: Yeni Şafak)

Ekleme Tarihi: 7 Ara 2016 10:05