Bilim ve Teknoloji Güncelleme Tarihi: 7 Eyl 2016 23:32

Apple, iPhone 7, iPhone 7Plus ve Apple Watch 2 tanıttı

Apple, iPhone 7, iPhone 7 Plus, Apple Watch 2'nin tanıtımını yaptı. Yeni telefonlarda kulaklıklar da kablo olmayacak ve çift kamera bulunacak. ABD'de 649 dolardan satışa sunulacak.

Apple, iPhone 7, iPhone 7Plus ve Apple Watch 2 tanıttı
Apple, iPhone 7 ve 7 Plus telefonlarını tanıttı. Yeni telefonların Türkiye'ye ekim ayında gelmesi bekleniyor. iPhone bugüne kadar baz modellerini 16GB ile sunarken, artık 16GB'lık seçenek bulunmayacak. Böylece en az kapasiteli iPhone modeli 32GB olarak piyasaya sürülecek. iPhone 7 modelinin 32GB'lık modeli 649 dolarlık satış fiyatı ile piyasaya sunulacak.

Bunun dışında iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'lar su ve toz geçirmez yapıya sahip. iPhone 7'nın arka kamerası tek kameradan oluşuyor. iPhone 7 Plus'ın arka kamerası iki tane olacak. Apple beklendiği gibi kulaklık girişini de kaldırdı. Artık kablosuz kulaklıklar kullanılacak.

iPhone 7, iPhone 6s'e göre 2 saat ve iPhone 6s Plus'tan ise 1 saat daha fazla şarj süresi sunuyor.

Ayrıca yeni nesil Apple Watch tanıtımı da yapıldı. Yeni Apple Watch seri 2, 50 metre derinliğe kadar su geçirmiyor.

İşte Apple'nın tanıtımını yaptığı ürünlerin tüm ayrıntıları...

Apple her sene olduğu gibi bu yıl da Eylül ayında yeni ürünlerinin tanıtımını yaptı. Apple'ın merkezinin bulunduğu San Fracisco'da gerçekleşen lansman da ilk olarak saatler tanıtıldı.

Apple'ın patronu Tim Cook Apple Watch'un dünyanın en çok satan ikinci akıllı saat markası olduğunu söylerken, Pokemon Go'nun da Apple Watch'lara geleceği müjdesini verdi.

SÜPER MARIO SÜRPRİZİ

Cook'un ardından Super Mario'nun yaratıcısı, Nintendo'dan Shigeru Miyamoto sahneye çıktı. Yeni bir Mario oyunu iPhone'lara geliyor. Bu oyun Temple Run oyununa benzeyecek. App Store'daki en büyük kategori, oyunlar. Süper Mario'nun yenilenerek tekrar dönmesi sürpriz oldu!

Oyun, multiplayer modunda da oynanabiliyor. Bu durumda dünyanın farklı bölgelerinden oyuncularla, daha fazla puan toplayıp, "mantar krallığınızı" büyütmek için yarışabileceksiniz. Süper Mario bu yıl tatil döneminde yani 2016 sonunda yayınlanacak

EĞİTİM GÜNCELLEMELERİ OLACAK

Apple'ın eğitim programlarıyla ilgili güncellemeler göreceğiz.

POKEMON APPLE WATCH'TA

Bugüne kadar 500 milyondan fazla kez indirilen Pokémon Go artık Apple Watch'ta.
Pokemon Go'nun yaratıcısı Niantic'in kurucu John Hanke, Apple sahnesinde oyunla ilgili detayları anlattı.

YENİ NESİL APPLE WATCH

Yeni nesil Apple Watch tanıtımı da yapıldı. Apple Watch seri 2 olarak duyuruldu. Yeni Apple Watch seri 2, 50 metre derinliğe kadar su geçirmiyor.

Apple Watch 2'nin su geçirmezliğinin sırrı yeni tasarlanan hoparlöründe. Yeni Apple Watch'un speakerı suyu dışarı atacak şekilde tasarlandı. Su geçirmez özellik sayesinde yüzme, fitness kategorisine eklendi.

HIZI ARTTI

Apple Watch seri 2, yeni işlemcisi yüzde 50 hızlı, GPU'su 2 kat performansa sahip. Yeni nesil görüntü teknolojisiyle ekran 2 kat daha parlak.

GPS özelliği, iPhone'dan bağımsız bir şekilde rota planlaması yapmayı sağlıyor. Harita eş zamanlı olarak kullanılabiliyor.

NIKE İLE ÖZEL ANLAŞMA

Apple, Nike ile özel bir anlaşma yapmayı da ihmal etmeyerek Apple Watch Nike Plus (veya Apple Watch Nike+) isminde özel bir model ortaya çıkardı. Apple Watch Nike Plus doğrudan atletleri hedefliyor.

FİYATI 369 DOLAR

Apple Watch seri 2'de seramik bir model yer alıyor.

Apple Watch 2, 369 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

iPHONE 7

Apple toplamda 1 milyar iPhone satmayı başardığını belirtti. Tim Cook, iOS 10'u en büyük geliştirmeleri olarak niteledi.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'lar iki farklı siyah renk ile geliyor. Biri Jet Black diğeri ise sadece Black olarak isimlendirilmiş. Ayrıca iPhone 7'lerin gri, altın rengi ve altın pembe renkleri de olacak. Home tuşuna da yeni bir özellik geldi ve basınca duyarlılık özelliği geldi. Artık Home butonuna baskı uyguladıkça farklı tepki alabilmek mümkün olacak. Bunun dışında iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'lar su ve toz geçirmez yapıya sahip. iPhone 7'nın arka kamerası tek kameradan oluşuyor. iPhone 7 Plus'ın arka kamerası iki tane olacak.

KAMERANIN ÖZELLİKLERİ

iPhone 7'nın arka kamerası tek kameradan oluşuyor. iPhone 7 Plus'ın arka kamerası iki tane olacak.

Her iki modelde de optik imaj sabitleyici var, two tone flash özelliği karanlıkta iki kat daha fazla ışık alınmasını sağlıyor.

Live Photos özelliği düzenlenebilir hale geldi, Capture API ve Editing API ile geliştiricilere açıldı.

iPhone 7'nin ön kamerası 7 megapixel ve HD oldu.

Cihaz hangi kamerayı kullanacağına kendisi karar veriyor. Kullanıcının yapması gereken çekim sırasında ne kadar zoom'lamak istediğine karar vermek. Yeni optik zoom özelliği sayesinde profesyonel fotoğraf makinelerine epey yaklaşmış.

iPhone 7 Plus kamerası profesyonel kameralara en yakın sonucu vermek üzere geliştirilmiş. Optik zoom'lama, belirli bir alanın odak dışında kalmasıyla derinlik hissinin yaratılması bunlardan birkaçı.

Ekran yüzde 25 daha parlak, 3D Touch özelliğine sahip. Yeni optik zoom özelliği ile profesyonel fotoğraf makinelerine iPhone 7 Plus epey yaklaşmış gibi görünüyor.

KULAKLIKLAR KABLOSUZ OLDU

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'larda artık stereo hoparlörler bulunuyor.

Apple beklendiği gibi kulaklık girişini kaldırdı ve yerine Lightning girişinden bağlanan kulaklıklar getirdi. iPhone 7'de Lightning kulaklıkların yanı sıra AirPods isminde kablosuz kulaklık yer alacak.

iPhone 7 ve 7 Plus eski kulaklıklarınızı cihaza bağlamanızı sağlayacak bir adaptör olacak.

Yeni kulaklıklar iPhone, Apple Watch ve diğer tüm Apple cihazlarına otomatikman bağlanıyor.

Kulaklıklar tamamen bağımsız yani tekli de kullanılabiliyor.

AirPods'ta gürültü engelleme özelliği bulunuyor. 4 saat aralıksız çalışma süresi var ve kutu içerisinde şarj oluyor.

AirPods'ta Apple'ın ilk wireless çipi olan yeni W1 çip yer alıyor. Bir kulaklık 5 saatte şarj oluyor ve yaklaşık 20 saat kullanım ömrü sunuyor.

KABLOSUZ KULAKLIĞIN FİYATI

Apple'ın yeni kablosuz kulaklıkları Ekim ayından itibaren 159 dolardan satışa sunulacak.

iOS10 ise 13 Eylül'den itibaren kullanıma sunulacak.

2 KAT GÜÇLÜ İŞLEMCİ GELDİ, ŞARZ SÜRESİ UZADI

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'larda A10 Fusion çip yer alıyor. 4 çekirdekli ve 3.3 milyar transistör var. 2 yüksek performans çekirdeği var. A9'dan yüzde 40 daha performanslı. A8'den ise 2 kat yüksek performanslı. İlk iPhone modeline göre 120 kat daha güçlü. A10 Fusion'un yanı sıra A9'dan yüzde 50 yüksek performanslı grafik kartı yer alıyor. iPhone 7, iPhone 6s'e göre 2 saat ve iPhone 6s Plus'tan ise 1 saat daha fazla şarj süresi sunuyor.

TÜRKİYE'YE EKİM'DE GELECEK

9 Eylül'de ön siparişe çıkacak olan yeni iPhone'lar 16 Eylül'den itibaren servis edilmeye başlanacak. Türkiye ne yazık ki ilk iki liste arasında da değil. Tahminen Ekim ortasında yeni iPhone'lar ülkemizde satışa sunulacak.

iPHONE 7, 649 DOLARA SATILACAK

iPhone bugüne kadar baz modellerini 16GB ile sunarken, artık 16GB'lık seçenek bulunmayacak. Böylece en az kapasiteli iPhone modeli 32GB olarak piyasaya sürülecek. iPhone 7 modelinin 32GB'lık modeli 649 dolarlık satış fiyatı ile piyasaya sunulacak. iPhone 7'nin 128GB ve 256GB modelleri seçenekleri de mevcut olacak. iPhone 7'nin 256GB'lık modeli ise 849 dolar satış fiyatı ile göze çarpıyor.

iPhone 7 Plus tarafında ise kapasite seçenekleri aynı olacak. 32GB'lık baz modeli 769 dolardan başlayan fiyatlarla piyasaya sunulacak. Şimdiye kadarki en pahalı iPhone modeli ise hiç şüphesiz iPhone 7 Plus'ın 256GB'lık versiyonu olacak ve bu telefonun da fiyatı 969 dolar olarak belirlenmiş.

(Kaynak: Webrazzi, Hürriyet)

Ekleme Tarihi: 7 Eyl 2016 23:32