Güncel Güncelleme Tarihi: 14 Ara 2016 15:27

Astsubay Dağdaş FETÖ'cü değil şehitmiş!

15 Temmuz darbe girişimi gecesi Genelkurmay Başkanlığı önünde yaşamını yitiren Astsubay Başçavuş Ziya İlhan Dağdaş FETÖ'cü değilmiş. Dağdaş o gece şehit olmuş!

Astsubay Dağdaş FETÖ'cü değil şehitmiş!

15 Temmuz darbe girişiminden 4 gün önce Erzincan’dan Ankara’ya Kara Harp OkuluBando Bölük Komutanlığı’na tayin edilen ve bekar olan Astsubay Başçavuş Ziya İlhan Dağdaş, ev kiralayıp yerleşme hazırlıkları yapıyordu.

Darbe gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halkın sokağa çıkması çağrısı üzerine sivil kıyafetle Genelkurmay Başkanlığı’nın önüne gitti. Astsubay Dağdaş, başına isabet eden tek kurşunla yaşamını yitirdi.

CENAZESİNİ 8 GÜN SONRA BULABİLDİ

Dağdaş’ın Muğla’da yaşayan ailesi, darbe girişimi sonrası oğlundan haber alamayınca Ankara’ya gitti. İlk etapta oğlunun gözaltına alınan askerler arasında olduğunu düşünen işçi emeklisi anne Bilsen Dağdaş, listede çocuğunun adını bulamayınca bu kez hastanelerin yolunu tuttu. Altı gün oğlunu arayan anne Dağdaş, son çare olarak istemeyerek de olsa Ankara Adli Tıp Kurumu’na gitti. Burada kimliksiz cenazeler olduğunu öğrenen Bilsen Dağdaş, DNA örneği verdi. Darbe girişiminden tam 8 gün sonra adli tıp kurumundaki görevlilerin kendisini aramasıyla acı haberi alan anne Dağdaş, oğlunun cenazesine ulaştı. Ancak Dağdaş, darbeci asker olabileceği şüphesiyle ilk başta şehit sayılmadı.

"CENAZE NAMAZI, VATAN HAİNİ SUÇLAMASIYLA KILDIRILMADI"

Bu gelişme üzerine Astsubay Dağdaş’ın annesi Bilsen Dağdaş, oğlunun darbeci askerlerin öldürdüğünü söyleyerek, ’şehit’ sayılmasını istedi. Şehitlik verilmesini beklediği oğlunun tören yapılmadan mezarlıkta kılınan cenaze namazıyla toprağa verildiğini, camide mevlit okutma isteklerinin de kabul edilmediğini söyleyen Bilsen Dağdaş’ın bu isyanı ulusal ve yerel basında yer aldı.

Bilsen Dağdaş, oğlunun şehit sayılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na da başvurdu. Savcılık, soruşturmanın ardından Dağdaş’ın FETÖ’cü askerler tarafından şehit edildiğini duyurdu.

ÇOK BÜYÜK MÜCADELELER VERDİM

Dağdaş’ın ailesine de konuyla ilgili savcılık tarafından bir bilgilendirme yazısı gönderildi. Anne Birsen Dağdaş, "Ziya’mın hainler tarafından şehit edildiği açıklandı. 15 Temmuz’dan bu yana çok büyük mücadeleler verdim. Yavrumun suçsuz olduğunu biliyordum. Evladım mezarında rahat uyuyacak. Çocuğum Akar Paşa için şehit düştü. Oğlumun cenaze namazı vatan haini suçlamasıyla kıldırılmamıştı. Vatanı için canını veren Ziyam bunların hiçbirini hak etmedi. Yaşadıklarımız bizi çok yıprattı" dedi.

"MEVLİT OKUTULMASINA İZİN VERİLMEDİ" DEMİŞTİ

Muğla'da yaşayan anne Bilsen Dağdaş, 2 Eylül'de yaptığı açıklamada, 25 Temmuz'da Muğla'daki Akyol Camii'nde oğlunun cenaze namazının vatan haini suçlamasıyla kıldırılmadığını söylemişti. Oğlunun mezarlıkta kılınan namazın ardından toprağa verildiğini belirtmişti. Anne Bilsen Dağdaş, "Oğlum için camide Kuran okutmak istedim. Rahmetli evladımı yıkayan, aynı zamanda 7'sine kadar gelip Kuran'ını okuyan hoca, gidip camiye ne demişse kabul etmemişler. Annem ile oğlum bunun üzerine Vali ve müftüye gitmişler. Müftü bey, 'Elimizde yazı var. İsmi muallakta kalanlar için camide Kuran okutamayız' demiş. Vali bey ise 'Ben de anneme evde okutuyorum. Siz de evde okutun' demiş. Hayatta insan her şeyle karşılaşıyor. Vatanı için canını veren Ziyam bunların hiçbirini hak etmedi" diye konuşmuştu.

DARBECİLERE KARŞI SİVİL KIYAFETLERLE GİTMİŞ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, basında çıkan haberler üzerine, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığında hayatını kaybettiği belirtilen Kara Harp Okulu Bando Komutanlığında görevli Başçavuş Ziya İlhan Dağdaş'ın, şehit olduğunu duyurdu. Başsavcılık kaynakları, Genelkurmay Başkanlığında sivil kıyafetleriyle ölü bulunan Başçavuş Dağdaş'ın,10 Temmuz'da Erzincan'dan Ankara'ya tayin edildiğini ve Kara Harp Okulu Bando Komutanlığında görevlendirildiğini belirtti.

Aynı kaynaklar, FETÖ'nün darbe girişimini öğrendikten sonra cep telefonunda oluşturduğu WhatsApp grubundan arkadaşlarıyla mesajlaşan Dağdaş'ın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın derdest edildiğini öğrenir öğrenmez darbeci askerleri engellemek amacıyla sivil kıyafetleriyle Genelkurmay Başkanlığına geçtiğini aktardı.

Başsavcılık, vatandaşlarla birlikte darbeyi önlemeye çalışan Başçavuş Dağdaş'ın, darbeciler tarafından ateşli silahla vurularak şehit edildiğini duyurdu.

Ekleme Tarihi: 14 Ara 2016 15:27