Ekonomi Güncelleme Tarihi: 18 Ağu 2016 13:52

AvivaSA BES fon büyüklüğünde liderliği sürdürüyor

Bireysel emeklilik ve hayat sigortaları sektörünün şirketi AvivaSA, Emeklilik Gözetim Merkezi’nin son verilerine göre, BES fon büyüklüğünde katılımcı sayısında ise 853 bin kişiye ulaştı.

AvivaSA BES fon büyüklüğünde liderliği sürdürüyor
AvivaSA 10,7 milyar TL ile BES fon büyüklüğünde liderliği sürdürüyor

Bireysel emeklilik ve hayat sigortaları sektörünün lider şirketi AvivaSA, Emeklilik Gözetim Merkezi’nin son verilerine göre, BES fon büyüklüğünde devlet katkısı dahil toplam 10,7 milyar TL’ye, katılımcı sayısında ise 853 bin kişiye ulaştı. AvivaSA fon büyüklüğü 10 milyar TL’yi aşan ilk şirket oldu.

AvivaSA Emeklilik ve Hayat, Emeklilik Gözetim Merkezi’nin son verilerine göre yıllık bazda, fon büyüklüğünde %29 ve katılımcı sayısında %7 büyüme yakaladı. AvivaSA, devlet katkısı dahil toplam fon büyüklüğünde 10,7 milyar TL seviyesine ulaştı. Katılımcı sayısı ise 853 bin kişi olarak gerçekleşti. Toplam 19 şirketin faaliyet gösterdiği bireysel emeklilik sektöründe AvivaSA, yönetilen fon büyüklüğü bazında da %19.3 pazar payına sahip oldu.

2016 yılı ilk yarıyıl finansal sonuçları açıklandı

AvivaSA’nın 2016 yılı ilk yarıyıl finansal sonuçları açıklandı. Haziran 2016 sonu itibarıyla; hayat koruma ve ferdi kaza prim üretimi 141 milyon TL, birikimli hayat prim üretimi ise 6 milyon TL oldu. Bireysel emeklilik net katkı payı 616 milyon TL olarak gerçekleşti. Uluslararası Finansal Raporlama Standartları ışığında yapılan hesaplamalara göre AvivaSA’nın bu yılın ilk yarıyılında vergi öncesi karı 67,8 milyon TL, net kar seviyesi ise 54 milyon TL olarak gerçekleşti.

AvivaSA hisse senetleri Haziran 2016 sonu itibarıyla, 2016’nın ilk yarıyılında %15 değer kazandı. Aynı dönemde BIST100 endeksinin değer kazancı %7 olarak gerçekleşti. Daha uzun vadeli bakıldığında ise Kasım 2014’teki halka arzından Haziran 2016 sonuna kadar geçen sürede AvivaSA hisse senetleri, yatırımcısına %37 getiri sağlarken aynı dönemde BIST100 endeksi %4 değer kaybetti.

İnsanları belirsizlik korkusundan kurtarma prensibiyle çalışmalarını sürdürdüklerine dikkat çeken AvivaSA Emeklilik ve Hayat CEO’su Meral Eredenk Kurdaş, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Türkiye’de bireysel emeklilik sistemi başladıktan sonra halka açılan ilk emeklilik şirketi olarak, 2015 yılını son derece başarılı kapattık. 2016 ilk yarıyılında da büyümemizi ve karlılığımızı sürdürülebilir kıldığımız ve pazardaki liderliğimizi güçlendirdiğimiz, başarılı bir dönem geçirdik. Önümüzdeki dönemde, BES sektöründe sergilediğimiz güçlü büyüme performansını ve liderliğimizi sürdürmeyi, hayat sigortaları tarafında bütün koruma branşlarında pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz. 2 milyonu aşkın müşterimiz ile hissedarlarımıza ve iş ortaklarımıza değer yaratmaya devam edeceğiz”.

AvivaSA Yönetim Kurulu Toplantısı için İstanbul’a gelen Aviva Avrupa CEO’su ve AvivaSA Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı David McMillan ise açıklamasında: “BES fon büyüklüğünde sektör liderliğini sürdüren AvivaSA’nın performansından oldukça memnunuz. Güçlü finansal ve operasyonel altyapımız ile kârlı büyümeye odaklanarak sektördeki güçlü konumumuzu sürdüreceğiz. Türkiye Aviva için en değerli pazarlardan biri, uzun vadeli olarak buradaki yatırımlarımıza devam edeceğiz. Türkiye’ye, ortağımız Sabancı Holding’e ve AvivaSA’ya güvenimiz ve inancımız tam” dedi.

Ekleme Tarihi: 18 Ağu 2016 13:52