Dünya Güncelleme Tarihi: 11 Ara 2016 22:32

Avrupa Parlamentosu'nun Çek üyesi: PKK'nın, faaliyetleri yasaklansın

Avrupa Parlamentosu'nun Çek üyesi Tomas Zdechovsky, AB'nin terör örgütleri listesinde yer alan PKK'nın, AP'deki faaliyetlerinin yasaklanmasını istedi.

Avrupa Parlamentosu'nun Çek üyesi: PKK'nın, faaliyetleri yasaklansın

Avrupa Parlamentosu'nun Çek üyesi Tomas Zdechovsky, İstanbul'daki terör saldırısına sosyal medyadan tepki gösterdi. Saldırıda onlarca kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çeken Zdechovsky, "Teröristlere artık tolerans gösterilmemeli. PKK ve DEAŞ'ı durdurun ve AP'de yasaklayın." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türk sosyal medya kullanıcıları tarafından büyük bir memnuniyetle karşılanan mesajına ilişkin konuşan Zdechovsky, İstanbul'daki terör saldırısını gördüğü zaman çok kızdığını ve böyle bir açıklama yapma gereğini hissettiğini söyledi.

Sivilleri de hedef alan İstanbul saldırısının Paris ve Brüksel saldırılarından bir farkı bulunmadığını vurgulayan Zdechovsky, "Terörizm asla başarılı olamaz. Teröristler asla kazanamaz." dedi.

"YASAK ÇAĞRISI YAPTIM ÇÜNKÜ PKK, AB'NİN TERÖR ÖRGÜTLERİ LİSTESİNDE"

Kürtlerin siyasi yollarla hak araması gerektiğini ve Türk hükümetine karşı asla silahla bir yere varamayacağını kaydeden Zdechovsky, PKK'nın AP'deki faaliyetlerine yasak getirilmesine ilişkin açıklaması konusunda ise, "Yasak çağrısı yaptım çünkü PKK, AB'nin terör örgütleri listesinde. Kimse onu bu listeden çıkarmadı." ifadesini kullandı.

Zdechovsky, kendisinin Katolik olduğunu belirterek, "İstanbul'da hayatını kaybedenler ise Müslüman. Ancak hepimiz aynıyız. Burada din önemli değil. Asla terörü desteklemeyeceğiz." değerlendirmesini yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Zdechovsky'e yazdığı cevabında, "Teşekkür ederim Tomas, AB kurumları ve üye devletlerden görmek istediğimi şey tam da bu." ifadesini kullandı.

Türk sosyal medya kullanıcıları da Zdechovsky'e gösterdiği dayanışma ve verdiği mesaj nedeniyle teşekkür etti.

AP BAŞKAN VE RAPORTÖRÜ KISA SOSYAL MEDYA AÇIKLAMALARIYLA YETİNDİ

Zdechovsky'in açıklamasına karşın AP Başkanı Martin Schulz, saldırıdan sonra sosyal medyada yaptığı ve içinde "terör" ifadesi geçmeyen, "Kalbim, Türk vatandaşları ve saldırı kurbanlarının aileleriyle beraber, onlarla dayanışma içindeyim." şeklindeki mesajıyla yetinmiş ve herhangi bir resmi açıklama bulunmamıştı.

Türkiye'yle üyelik müzakerelerinin durdurulmasını isteyen, PKK ve FETÖ konusundaki tutumu nedeniyle de Ankara'nın tepkisini çeken AP Türkiye Raportörü Kati Piri de yazılı herhangi bir açıklama yapmazken, tepkisini sadece sosyal medya mesajıyla göstermişti.

AB Komisyonu ise olaydan 15 saat sonra toplam 78 kelimeden oluşan bir açıklamayla saldırıyı kınamıştı. AB'nin sosyal medya açıklamalarında ise saldırının "terör eylemi" olarak nitelenmemesi ve "terör" ifadesinin kullanılmaması tepki çekmişti.

Ekleme Tarihi: 11 Ara 2016 22:32