Ekonomi Güncelleme Tarihi: 10 Eyl 2016 23:09

Balıkçılar pusuya yattı bayram sonrasını bekliyor

Av yasağının 1 Eylül'de kalkmasıyla birlikte balık tezgahları hareketlendi. Balıkçılar, satışların daha da artması için bayram sonrasını bekliyor.

Balıkçılar pusuya yattı bayram sonrasını bekliyor
15 Nisan tarihinde başlayan avlanma yasağı 1 Eylül itibariyle sona erince tezgahlar balıkla dolmaya başladı. Ağların denize inmesiyle birlikte balık halindeki tezgahlar da hareketlendi. Çanakkale balık halinde sardalya ve hamsinin kilosu 10 TL, levrek 35, çipura 30 TL, palamut 5-10 TL, istavrit 10 TL, mezgit 20 TL, tekir 20 TL, turna 15 TL'ye satılıyor. Balıkçılar, satışların daha da artması için bayram sonrasını bekliyor. Ayrıca fiyatların bayram sonrası biraz daha düşmesi bekleniyor.

HAMSİ BOL

Çanakkale Su Ürünleri Kooperatifi Bölge Birliği Başkanı Hasan Uysal, "Av yasağı kalkalı 10 gün oldu. Balık bol, hamsi bol. Av yasağının kalkmasıyla beraber insanlar balık yemeye başladı. Satışlar iyi. Bayramda satışlarımız iki üç gün etkilenir. Bayram sonunda iki üç gün daha etkilenirse 1 hafta ara veririz. Yine ondan sonra aynı şekilde devam edeceğini düşünüyoruz. Fiyatlar gayet makul" dedi.

FİYATLAR DÜŞÜYOR

13 yıldır balıkçılık yapan Ramazan Karakulak, " 1 Eylül itibariyle balık az olduğundan fiyatlarda oynama oldu. Ancak iki üç gündür fiyatlarda düşme var. Bayramda biraz işler durur, sonra tekrar açılır diye bekliyoruz" şeklinde konuştu.

 

Ekleme Tarihi: 10 Eyl 2016 23:09