Dünya Güncelleme Tarihi: 16 Ara 2016 09:13

Barzani: PKK'ya yardım ediyorlar elimizde belgeler var!

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani'den çok çarpıcı açıklamalar geldi. Barzani açıklamasında 'Bağdat’ın PKK’ya yardım ettiğinin onlarca belgesinin elimizde mevcut olduğunu kendilerine ilettik" dedi.

Barzani: PKK'ya yardım ediyorlar elimizde belgeler var!

IRAK Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan  Barzani, terör örgütü PKK'nın Suriye'nin kuzeyinde kendisini meşrulaştırmaya  çalıştığını belirterek, oradaki istikrarsızlığın kaynağının yine örgüt olduğunu  söyledi.

Barzani, Duhok Amerikan Üniversitesi tarafından "Kürdistan'ın  Bağımsızlığı, Zorluk ve Fırsatlar" temasıyla düzenlenen konferansa katıldı.

Konferansın 2'nci panelinde yöneltilen soruları cevaplayan Barzani,  Türkiye-IKBY arasındaki ticari ilişkiler, PKK'nın Sincar'daki varlığı, Suriye'nin  kuzeyindeki gelişmeler ve Irak merkezi hükümetiyle kısa bir süre önce  başlattıkları diyalog sürecine değindi.

IKBY hükümetinin Sincar konusundaki planına dair soruyla ilgili  Barzani şunları söyledi:

"Şengal de (Sincar) bize göre çok önemlidir. Ezidilerin başına  gelenler çok acıdır. Kürdistan Başkanı'nın ilk hedefi Şengal'in geri alınmasıydı.  Oranın nasıl ve kimin tarafından yönetileceği konusunda ise her şey çok açık.  Buna oradaki halkın karar vermesi lazım. PKK'nın bir güç olarak Şengal'de  (Sincar) kalmaması ve geri çekilmesi lazım. Ezidileri koruma bahanesiyle orada  kalması kabul edilemez. Kürdistan hükümeti olarak, istikrarsızlık faktörlerinin  ortadan kaldırılması lazım. Şengal konusunda Suriyeli Kürt kardeşlerimiz bize  yardım etti ve biz de onlara teşekkür ettik. Ancak PKK'nın orada kalmaması lazım  çünkü bunlar istikrarsızlığın kaynağıdır. Hatta oradaki vatandaşların evlerine  geri dönmemesinin arkasında da yine PKK var."

SURİYE'NİN KUZEYİNDEKİ DURUM

Barzani, IKBY hükümeti olarak Suriye'nin kuzeyine yönelik  siyasetlerinin ne olduğuna ilişkin soru üzerine, "Rojava’da, Suriye'de halkımızın  kendi haklarına kavuşması lazım. Orada uygulanan sistem diktatörlüktür. Birçok  insan zindanlara atılıyor. Bunu açık bir şekilde ifade etmek istiyorum, onlar  (PYD) PKK’nın esiri olmuş durumdalar ve kendilerini bu esaretten kurtarmaları  gerekiyor. Aynı zamanda PKK, onların üzerinden kendini meşrulaştırmaktan da  vazgeçmeli. Bana göre oradaki istikrarsızlığın sebebi yine PKK'ya dönüyor.  Rojava'daki mevcut yönetim büyük bir yanlış siyasetin içinde."

Irak Meclisi Ezidi Milletvekili Viyan Dahil'in, "PKK konusunu Bağdat  ile hiç görüştünüz mü? sorusunu ise Barzani, şöyle yanıtladı:

"Bağdat ve tüm taraflar PKK konusunu görüştük. Bağdat’ın PKK’ya yardım  verdiğinin onlarca belgesinin elimizde mevcut olduğunu kendilerine ilettik. Bunun  kimsenin faydasını olmadığını ve yanlış bir siyaset içinde olduğunu belirttik."

IKBY'NİN BAĞIMSIZLIĞI

Barzani, bölgenin bağımsızlığı hakkında ise şunlar kaydetti:

"Kürdistan olarak bağımsızlık bizim en doğal hakkımızdır. Dilimiz ve  kültürümüz farklıdır. Kürdistan’ın bağımsızlığından bahsederken, Irak merkezi  hükümetiyle sorun çıkarmak istemiyoruz. Tam tersini ciddi bir diyaloğa girip, ilk  önce Bağdat ile konuşmak istiyoruz. Şu anda bile tam vaktidir. Bağdat ile bu  meseleyi konuştuğumuz zaman bizi anlıyorlar ve farklı bir düşünce söz konusu  değildir. Evet önceliğimiz şu anda DEAŞ’ın ortadan kaldırılması ancak DEAŞ'ın  ortadan kaldırılmasından sonraki hedef bağımsızlık meselesidir. Bunu ciddi bir  şekilde kendimize sormamız lazım."

Ekleme Tarihi: 16 Ara 2016 09:13