Bilim ve Teknoloji Güncelleme Tarihi: 8 Ara 2016 15:28

Başbakan: 15 Temmuz gecesi 11 saatte 600 telefon görüşmesi yaptım

Başbakan Binali Yıldırım, 33. Bilişim Kurultayı'nda "15 Temmuz gecesi 11 saatte 600 telefon görüşmesi yapmışım. Buradan ilan ediyorum 2017 yılı bilişim yılı olacak." dedi.

Başbakan: 15 Temmuz gecesi 11 saatte 600 telefon görüşmesi yaptım

Başbakan Binali Yıldırım 33. Bilişim Kurultayı'nda konuştu. Yıldırım, burada yaptığı açıklamada "Buradan ilan ediyorum 2017 yılı bilişim yılı olacak." dedi.

İşte Binali Yıldırım'ın sözlerinden satırbaşları:

''15 Temmuz'da basın ve medya tarihi bir görev yaptı. Bu işin (15 Temmuz) gizli kahramanları basın mensuplarıdır. Medya çalışanlarıdır. Bir telkinle bir çağrıyla değil, durumdan vazife çıkartarak bütün medya darbenin karşısında yer almış e vatandaşı bilgilendirmeyi sürdürmüşlerdir. Bizim yaptığımız açıklamalar darbecilerin moralini bozan kimyalarını değiştiren önemli bir başlangıç olmuştur.

'600 CİVARINDA TELEFON KONUŞMASI YAPTIM'

11 saat içinde 600 civarında telefon görüşmesi yapmışım. Darbeye karşı yapılan operasyonlar, neler yapılması gerektiği, darbecilere karşı nasıl harekete geçilmesi ve bastırılmaları vatansever asker ve polisimizin sevk edilmesi dahil bütün bunlar iletişimle oldu. Gecenin karanlığında yoldasınız ve her türlü işimizi rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Görüntülü görüntüsüz görüşebiliyorsunuz. Ve gelişen durumlara göre neler yapabileceğinize karar veriyorsunuz.

'TEK KURŞUN ATILMADI'

Şimdi artık savaşlar tankla tüfekle olmuyor. Savaşlar bilgiyle oluyor. 2. Irak harekatında tek kurşun atılmadı. Bilişimi kullandılar. Komutanları tespit ettiler. 'Araçları bırakın caddeye dizilin size bir şey yapmayacağız' dediler.

Gezi olaylarında bilişimin terörü destekler şekilde kullanıldığını gördük.

Bilişimi bir ülkeyi geliştirmek için ya da çökertmek için kullanabilirsiniz.

'GELİŞİMDE BİLİŞİM YILI'

Veri elinizin altında olunca, siber saldırılarda insiyatif elinizde olacak. 2017 yılını bilişimde gelişim yılı olarak ilan ediyorum.

İnternetin kullanıldığı alanları düşünün, bunlar çok yetersiz. Bilişimde kullanabileceğiniz alan, bir küre düşünün, gidebileceğiniz yer o kürenin dışında.

Ekleme Tarihi: 8 Ara 2016 15:28