Politika Güncelleme Tarihi: 4 Eyl 2016 23:20

Başbakan Binali Yıldırım açıkladı: 14 bin öğretmen açığa alınacak

Diyarbakır'da konuşan Başbakan Yıldırım, "Terörle bir şekilde iç içe olmuş 14 bin öğretmen olduğu tahmin ediliyor. Gerekli tespitleri yapılan bütün öğretmenler açığa alınacak." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım açıkladı: 14 bin öğretmen açığa alınacak
Başbakan Binali Yıldırım, "Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi Tanıtım Programı" ve toplu açılış törenine katılmak için geldiği Diyarbakır'da, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve kanaat önderleriyle bir araya geldi. Bir otelde düzenlenen programda konuşan Başbakan Yıldırım, teröre bulaşan 14 bin öğretmenin açığa alınacağını, bunların yerine yeni atama yapılacağını söyledi.

Başbakan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

FETÖ, PKK'DAN SUİKAST YAPMASINI İSTEDİ

- PKK ve FETÖ terör örgütü biraraya geliyor, birlikte plan yapıyor. 15 Temmuz'da işler kötü gidince FETÖ tekrar randevu istiyor, biraraya gelip plan yapıyorlar. FETÖ 15 Temmuz'dan sonra PKK'dan Cumhurbaşkanı ve Başbakana suikast yapmasını istedi. Bu millet alçaklığın bu kadarını da görmedi.

TERÖRE BOYUN EĞMEYECEĞİZ

- 30 yıldır girilemeyen Çukurca'daki inlerine indik ve dağıttık. Şehitlerimiz var, canımız yanıyor ancak vatanı korumanın, milleti bir ve beraber tutmanın bedeli var. Acımızı bağrımıza gömeceğiz ama asla ve asla teröre boyun eğmeyeceğiz. 

HALEP'TE BÜYÜK DRAM YAŞANIYOR

- Halep'te büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Türkiye'ye gelecekler, bırakmıyorlar. Adeta bir kapana sıkışmış gibiler. Türkiye olarak buradaki dramı sona erdirmek için temas halindeyiz.

14 BİN ÖĞRETMEN AÇIĞA ALINACAK

- Bu bölgede görev yapan, terörle bir şekilde iç içe olmuş 14 bin öğretmen olduğu tahmin ediliyor. Ancak bunların ne kadarının doğrudan terör örgütüyle ilişkili olduğu, ne kadarının olmadığı yapılacak incelemelerle, soruşturmalarla ortaya çıkacak. Bayramdan sonra okullar açılıyor, Milli Eğitim Bakanımız ile konuştuk, tedbir olarak üzerinde şüphe bulunan, gerekli tespitleri yapılan bütün öğretmenler açığa alınacak, yeni ders döneminde bunlara görev verilmeyecek. Bunun yerine yeni baştan öğretmenlerimizi buraya göndereceğiz.

TERÖR DEVLETİN İÇİNDE DE VAR

- Terör sadece dağda değil, terör devletin içinde de var. Terörle haşırneşir olmuş devlet memurlarının üzerine de gideceğiz. Tek te ayıklayacağız. Bunların akıl hocalarını devre dışı bırakmazsak etkili olamayız. Topyekün bir mücadeleyi kararlılıkla yürüteceğiz.
- Bunların lojistik desteklerini, akıl hocalarını devre dışı bırakmazsak istediğimiz başarıyı elde edemeyiz. Tek boyutlu değil, güvenlik, kalkınma, sosyal rehabilitasyon yönüyle topyekun mücadeleyi kararlılıkla yürüteceğiz.

Ekleme Tarihi: 4 Eyl 2016 23:20