Medya Güncelleme Tarihi: 26 Ağu 2016 15:17

Başbakan Binali Yıldırım'dan Alman dergisi Der Spiegel'e sert sözler

Başbakan Binali Yıldırım, Fırat Kalkanı Operasyonu hakkında "Kürtler hedef alınıyor, uzun süreli işgal" ifadelerini kullanan Alman dergisi Der Spiegel'e sert sözlerle yanıt verdi.

Başbakan Binali Yıldırım'dan Alman dergisi Der Spiegel'e sert sözler
Başbakan Binali Yıldırım, Fırat Kalkanı Operasyonu hakkında "Kürtler hedef alınıyor, uzun süreli işgal" ifadelerini kullanan Alman dergisi Der Spiegel'e sert sözlerle yanıt verdi. Yıldırım, " Türkiye bir yandan IŞİD ile mücadelede zayıf kalıyor diye yalan iddialarda bulunacaksınız, IŞİD'in üzerine gidip masum insanların hayatını kurtarınca da böyle yazacaksınız. Yemezler. Bunları aslı astarı yoktur"dedi.

Başbakan Yıldırım, Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'u kabul etti. Binali Yıldırım, Borisov ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında soruları yanıtladı.

Yıldırım, Türkiye'nin Cerablus'u DAEŞ'ten temizlemek için başlattığı Fırat Kalkanı Operasyonu hakkında "Kürtler hedef alınıyor, uzun süreli işgal" ifadelerini kullanan Alman haftalık haber dergisi Der Spiegel'e sert sözlerle yanıt verdi.

"BU DERGİ HERHALDE BAŞKA BİR GEZEGENDE YAŞIYOR"

Yıldırım, yapılan haberlerin zırva olduğunu söyleyerek, "Bu dergi herhalde bir başka gezegende yaşıyor. Dünyadan haberi yok, ya da kuyruklu yalan haberler yapmayı kendine iş edinmiş. Hiçbir şey yapmayı bilmiyorsa ABD Başkan yardımcısının, AB liderlerinin açıklamaları dinlesin. Ona göre haber yapsın.

"BUNLARIN ASLI ASTARI YOK"

Türkiye bir yandan IŞİD ile mücadelede zayıf kalıyor diye yalan iddialarda bulunacaksınız, IŞİD'in üzerine gidip masum insanların hayatını kurtarınca da böyle yazacaksınız. Yemezler. Bunların aslı astarı yoktur. Bizim askerimizin görevi sınırlarımızın güvenliğini sağlamak ve vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini teminat altına almaktır. Türkiye'nin yaptığı budur. Bunun dışındaki bütün haberler, yorumlar zırvadır" diye konuştu.

"TERÖR ÖRGÜTLERİNİN AMACI HEM TÜRKİYE'DE HEM SURİYE'DE BÖLÜCÜLÜK YAPMAK"

Yıldırım, "Baştan beri Türkiye'nin ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü savunuyoruz. Terör örgütlerinin amacı hem Türkiye'de hem Suriye'de bölücülük yapmak, buralarda devlet kurmak. Öyle bir hayalin peşindeler ama asla bunu başaramayacaklar. Biz sınırlarımızın güvenliğini, vatandaşlarımızın emniyetini yüzde 100 sağlayıncaya kadar, DAEŞ unsurlarını bölgeden çıkarana kadar operasyonlara devam edeceğiz" dedi.

Ekleme Tarihi: 26 Ağu 2016 15:17