Politika Güncelleme Tarihi: 15 Kas 2016 15:19

Başbakan Binali Yıldırım'dan sürpriz ziyaret kararı! İlk kez gidecek

Başbakan Binali Yıldırım, 5-6 Aralık'ta Rusya'ya resmi ziyaret gerçekleştirecek. Yıldırım, uçak krizinin ardından ilk kez Rusya'ya gitmiş olacak.

Başbakan Binali Yıldırım'dan sürpriz ziyaret kararı! İlk kez gidecek
Başbakan Binali Yıldırım'ın, 5-6 Aralık'ta Rusya'ya resmi ziyaret gerçekleştireceği öğrenildi. Binali Yıldırım'ın özellikle Suriye'deki operasyonlar devam ederken Rusya'yı ziyaret edecek olması dikkat çekti.

UÇAK KRİZİNİN ARDINDAN İLK KEZ

Uçak krizinin ardından ilk kez Rusya'ya gidecek Yıldırım, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşecek. Başbakan Yıldırım, ziyaret kapsamında Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev ile de biraraya gelecek. Görüşmelerde iki ülke arasında ticaretin yeniden kriz öncesine dönmesi için atılacak adımlar ele alınacak. Türkiye'nin Rusya'ya en büyük ihracat kalemlerinden olan domates başta olmak üzere sebze ihracatındaki yasağın kaldırılması, ticarette yerel paraların (TL-Ruble) kullanılması, serbest ticaret bölgesi kurulması ve turizm gibi başlıklar da gündeme gelecek.

BÖLGESEL SORUNLAR GÖRÜŞÜLECEK

İkili görüşmelerde FETÖ ile mücadelenin yanısıra Suriye, Irak ve Fırat Kalkanı operasyonu ele alınacak.

Başbakan'ın Rusya ziyaretine bakanların yanısıra çok sayıda iş adamının da katılması bekleniyor.

TAVUK VE DOMATESTE YASAK SÜRÜYOR

Rusya'nın 1 Ocak 2016'dan itibaren Türk ürünlerine yönelik aldığı ambargo kararı ekim ayında 'kısmen' kaldırılmıştı. Portakal, mandalina, kayısı, şeftali ve erik yasak listesinden çıkarken; domates ve tavuk başta olmak üzere elma, armut, üzüm, çilek, dağçileği, soğan, karnabahar, brokoli, salatalık, hindi ürünleri, tuz ve karanfil için ithalat yasağı devam ediyor.

Ekleme Tarihi: 15 Kas 2016 15:19