Ekonomi Güncelleme Tarihi: 25 Eki 2016 16:30

Başbakan, Çanakkale 1915 Köprüsü'nün Startını Verdi; Geçiş Ücretini Açıkladı

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin yeni mega projesi Çanakkale 1915 projesinin startını verdi. Yıldırım, köprünün 2023'te açılacağını geçiş ücretinin 15 Euro KDV olacağını belirtti.

Başbakan, Çanakkale 1915 Köprüsü'nün Startını Verdi; Geçiş Ücretini Açıkladı
Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde Çanakkale 1915 Köprüsü'yle ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Başbakan Yıldırım, 18 Mart 2017'de temeli atılacak Çanakkale 1915 Köprüsü'nün geçiş ücretinin 15 euro+KDV olacağını bildirdi.

İşte Başbakan'ın konuşmalarından notlar;

* Çanakkale Köprüsü 2023 metre olacak. Viyadüklerle topladığımızda 5.169 metrelik bir uzunluğa erişiyor. Köprü viyadük şeklinde bir geçiş oluyor. 100 kilometrelik bir de otoyol var.

* Ağırlıklı kısmı Gelibolu tarafından başlayıp Malkara'ya kadar devam eden oradan da İstanbul yoluna katılan bir otoyol. Buradan Havsa üzerinden Edirne'ye uzanan bölünmüş yolu bulunuyor.

* Bir taraftan Gelibolu'dan Lapseki'ye geçiyor. Bir kolu Çanakkale'ye bir kolu da Bandırma İzmir yoluna geçiyor. Çanakkale'den diğer tarafı Bandırma üzerinden Bursa, Manisa ve diğer illere gidiyor.

AMAÇ 2023 YILINDA BİTİRMEK

* İnşallah ihalesi gerçekleşecek. Ve yapımına başlanacak. Hedefimiz 2023 yılına kadar bitirmek. Yaklaşık 5 yıl olarak öngörülüyor yapımı. 18 Mart Çanakkale törenlerinde temel atmayı hedefliyoruz.

GEÇİŞ ÜCRETİ

* Geçiş ücretini 15 euro+KDV olarak belirlendi. Maliyetle birlikte gelecek ama oldukça büyük bir proje. 10 milyar lirayı bulur diye düşünüyoruz. Yıllardır konuşulan bir projedir. Son 50 yıldır konuşulan bir projedir. Nihayet bunu da yapmak bizlere nasip olur diye düşünüyoruz. Yarın ihale ilanına çıkıyoruz, 26 Ocak'a teklifler toplanacak. Aksilik olmazsa 18 Mart'ta da ilk kazmayı vuracağız


JAPONLAR İLGİ GÖSTERİYOR

* Japonya da ilgileniyor, başka ilgilenenler var. Kore, Çin ve Türk müteahhitler de var ilgilenenler arasında. Boy gösterecekler. Er meydanı burası. Burada sistem şöyle olacak yapım süresi dahil işletme süresini en az veren. Süre yarıştırılacak. Trafik garantisi var. Süreyi en kısa veren, kazanan teklif olacak.

* Türkiye'nin bir mega projesi daha start vermiş oldu. Ahmet Bey artık altın vuruşu yaptı. Çanakkale her türlü geçilir hale geliyor. Türkiye dünyada büyük projeleri yapan ender ülkelerden biri.

* Köprüden geçiş süresi 5 dakika gibi kısa bir süre olacak.

Ekleme Tarihi: 25 Eki 2016 16:30