Dünya Güncelleme Tarihi: 9 Eki 2016 20:26

Başbakan, Musul'a operasyondan Türkiye'nin beklentisini açıkladı

Başbakan Binali Yıldırım Musul'u DAEŞ'ten temizlemek için yapılacak operasyonu desteklediklerini ancak Musul'un demografik yapısının da bozulmaması gerektiğinin altını çizdi.

Başbakan, Musul'a operasyondan Türkiye'nin beklentisini açıkladı
Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti İstanbul milletvekilleri ile yaptığı toplantının ardından Musul ve FETÖ ile mücadele konusuna değindi.

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti İl Başkanlığı önünde açıklamalarda bulundu.

"ÇOK FAYDALI BİR TOPLANTI OLDU"

İşte Yıldırım'ın açıklamaları;

"AK Parti'nin yılda 2 sefer istişare toplantısı yapılıyor. 25.'sini 21-22-23 Ekim günleri Afyonkarahisar'da yapacağız. bundan önce bir araya geldik. Partimizin çalışmalarını değerlendirdik. bunun yanı sıra 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında yapılan çalışmaları gerek bölücü terör örgütü ile gerek FETÖ ile çalışmalar konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Teşkilatlarımızdan, vatandaştan bu konuda gelen önerileri milletvekillerimiz birebir bizlerle paylaşma fırsatı buldu. Çok verimli faydalı bir değerlendirme toplantımız oldu. İstanbulş'un projeler, çalışmalar konusunu da değerlendirme fırsatı bulduk."

"MUSUL HALKINA DOKUNMAYIN"

"Askeri unsurlarımıza karşı zaman zaman DAEŞ saldırıları oluyor, karşılık veriliyor. Bu yeni bir şey değil. Askeri unsurlarımız ne iş yapıyor? yaptıkları şey çok açık. DAEŞ'e karşı mücadele eden yerel Irak halkını eğitiyor. DAEŞ ile ilgili de doğrudan saldırılara karşılık vermek suretiyle böyle bir hizmet görüyor. Musul'un bir gecede DAEŞ tarafından işgal edildiğini biliyorsunuz.

Bizim Başkonsolosluğumuzdaki vatandaşlarımız rehin alınmıştı. Şimdi ABD, Irak-Bağdat hükümeti öncülüğünde Musul'un DAEŞ'ten temizlenmesi için plan var. Bu kapsamda bu çalışmaları yapabilirsiniz, biz bunları destekliyoruz ancak ne yaparsanız yapın işgalden önceki Musul halkına dokunmayın. Musul, Musullularındır. Dışarıdan getirilen başka sivillerle, şehrin organik yapısı bozulmasın. Yeni bir iç savaş yaşanmasın. Bu hususu da büyük bir dikkatle izliyoruz"

Ekleme Tarihi: 9 Eki 2016 20:26