Güncel Güncelleme Tarihi: 28 Eki 2016 15:49

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak'tan 'asit yağmuru' ile açıklama

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, asit yağmurları yağacağı iddialarına ilişkin, "Büyük bir tehlike büyük bir paniğe gerek olacak bir hadise yok" dedi.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak'tan 'asit yağmuru' ile açıklama
Başbakan Yardımcısı Kaynak, Musul'un güneyinde bulunan kükürt üretim tesislerinin ateşe verilmesi sonucu oluşan zehirli gazların Türkiye'yi de yakından etkileyeceği ve asit yağmurları yağacağı iddialarına ilişkin, "Büyük bir tehlike büyük bir paniğe gerek olacak bir hadise yok" dedi.

"ÇOK BÜYÜK BİR GÖÇ HAREKATI BEKLEMİYORUZ"

Başbakan Yardımcısı Kaynak, AFAD'da ajans, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Kaynak, burada gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kaynak, Musul gündemine ilişkin soruya, "Musul aslında bölgenin önemli kentlerinden biri. Iraktaki kaos Musul'un nüfusunu yarıya düşürmüş durumda. Bizim beklentimiz çok büyük bir göç harekatı değil. Göç muhtemelen olacaktır ama çok büyük bir Suriye'den olduğu gibi yoğun göç dalgası değil. Sebep şu Musul'un etrafında yaklaşık 150 bin kişinin yaşadığı yerleşim yerleri var. Musul biliyorsunuz Türkiye'ye de fiziki olarak uzak. Topoğrafyada Musul'dan Türkiye'ye gelinmesi için dağlık kesimlerin geçilmesi gerekiyor. Geçen hafta ilk Kızılay vasıtasıyla 20 TIR gıda maddesi gönderdik. Birinci aşamadaki planımız Musul'da kent merkezinden çıkabilecek insanları o bölgede güvenli bölgelerde tutabilmek. Köylerde, yerleşim yerlerinde tutabilmek. Bunun içinde öncelikle gıdalar, ihtiyaç maddeleri, ilaçlarını temin etme kararındayız. Ama daha önemli bir hadise olursa o yerleşim yerleri köyler, kasabalar bu ihtiyaca kafi gelmezse orada daha önce oluşturulmuş 9 tane kamp var. Her türlü hazırlığımız var. Türkiye'ye doğru bir intikal olursa Akçakale'de birkaç yerde boş tuttuğumuz kapasite var. Bunlarla ilgili tüm hazırlığımız şuanda tamam. İstiyoruz ki orada bir mezhep savaşının fitili ateşlenmesin, istiyoruz ki oradaki sivil halk yerinde edilmesin" cevabını verdi.
"PANİĞE GEREK OLACAK BİR HADİSE YOK"
Musul'un güneyinde bulunan kükürt üretim tesislerinin ateşe verilmesi sonucu oluşan zehirli gazların Türkiye'yi de yakından etkileyeceği ve asit yağmurlarının yağacağı yönündeki iddiaları değerlendiren Kaynak, şunları kaydetti:
"Dünkü tahminleri biz söylemiştik. Dün açıklamalarımızda Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz, Çevre Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi Ölçüm departmanı ve AFAD 24 saat takip ediyor. Meteoroloji ayın 22'sinden itibaren rüzgar ve yağmur bulut hareketlerini takip ediyordu. Bugün itibariyle yoğunluğunda azalma var. Bugün başlayacak yağmur Kuzey'den esecek rüzgarlar sebebiyle yönünü değiştirecek olarak gözüküyor. Zaten yoğunluğunu kaybetmiş ya da azalmış bir vaziyette. Büyük bir tehlike büyük bir paniğe gerek olacak bir hadise yok. Sağlık Bakanlığı'nın Halk Sağlığı Başkanlığı ile görüştüm. Onların söylediği şu, bu olsa bile astım gibi bir kısım kritik hastalıkları tetikleyecek bir problemi olan kişilerin kapalı yerlerde bulunması tavsiyesini yapıyorlar. Bizim şu an ki kanaatimiz riski hemen hemen yok denecek kadar azaldı şeklinde."

Kaynak, olası bir asit yağmuru durumunda gıda maddelerinin üzerinde oluşan tabakanın yıkanarak giderilebileceğini belirterek, "Gıda maddelerinin üzerinde oluşacak tabakalarını yıkanma ile giderilebileceğini ifade ediyorlar. İnsan için risk en çok solumada ama şuan büyük bir riskin olmadığını düşünüyoruz. Acil önlem almamızı gerektirecek hiç bir şey yok" dedi.

Ekleme Tarihi: 28 Eki 2016 15:49