Ekonomi Güncelleme Tarihi: 20 Ağu 2016 15:30

Başbakan Yıldırım salonu kırdı geçirdi Güler Sabancı kendini tutamadı

Sabancı Holding Teknoparkı'nın açılışına katılan Başbakan Yıldırım'ın anlattığı anekdot salonu kahkahaya boğdu. Güler Sabancı'nın gülmekten katıldığı anlar kameralara yansıdı

Başbakan Yıldırım salonu kırdı geçirdi Güler Sabancı kendini tutamadı
Başbakan Binali Yıldırım, Sabancı Üniversitesi Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi'nin açılış töreninde konuştu. Başbakan'ın anlattığı bir anekdot protokolü kahkahaya boğdu. Protokoldeki Güler Sabancı'nın gülmekten katıldığı anlar kameralara yansıdı.

"MAKİNE DAİRESİNİ UNUTMUŞLAR"

Başbakan Binali Yıldırım, Sabancı Holding Teknoparkı'nın açılışına katıldı. 2002 sonunda AK Parti iktidarından önce Ar-Ge'ye ayrılan payın yüzde yarım olduğunu belirten Yıldırım'ın, "Şimdi yüzde birin üzerine çıkmıştır. Yeter mi yeter hedef iki buçuk, üç 2013'e kadar. O zaman araştırma geliştirme tamamen devletin işiydi. Özel sektör bu işe 'ya böyle lüzumsuz işlere para harcanmaz.' diyor.

Akla para verme işi eskiden yoktu. Parayla akıl mı satın alınır? Fuzuli masraf olarak görüyordu. Tanıdığım armatörler vardı, Kumcular. Gemi yaptıracak, proje için vereceği 3 kuruşluk proje parasından kaçıyor.

Başkasının projesini araklayıp ordan iş yapmaya çalışıyor. Bizim yanında çalışan ressama para vermiş, yarın istiyor. O da kesip-biçip bir proje götürüyor, o da 3-5 kuruş veriyor. Başlıyor gemiyi yapmaya. Gemi ortaya çıkıyor, bakıyorlar ki makine dairesi unutulmuş." diyerek anlattığı anekdot protokoldekileri kahkahaya boğdu.

Ekleme Tarihi: 20 Ağu 2016 15:30