Dünya Güncelleme Tarihi: 8 Şub 2017 00:38

BBC: Müslüman ismine sahip olanlar daha zor iş buluyor

BBC tarafından yapılan bir araştırmada "Müslüman isimli olmayanların", "Müslüman isimlilere" kıyasla üç kat daha fazla iş görüşmesine çağrılma şansına sahip olduğu ortaya çıktı.

BBC: Müslüman ismine sahip olanlar daha zor iş buluyor

BBC'de Pazartesi akşamı yayımlanacak Inside Out programının yaptığı araştırma, "Müslüman isimli olmayanların", "Müslüman isimlilere" kıyasla üç kat daha fazla iş görüşmesine çağrılma şansına sahip olduğunu gösterdi. Program için görüşülen Müslümanlar, dini inançları nedeniyle başvurularında ret cevabı aldıklarını söyledi.

100 FARKLI İŞ İLANINA ÖZGEÇMİŞ GÖNDERDİ

Program, 100 farklı iş ilanına iki özgeçmiş gönderdi. Özgeçmişlerin birinde "Muhammed", diğerinde ise "Adam" isimleri vardı. Adam, 12 başvurudan görüşmeye çağrılırken, Muhammed sadece 4 şirket tarafından görüşmeye davet edildi. Aynı özgeçmişler, Londra'daki reklam satış alanındaki yönetim kademesinde açılan 100 iş ilanına da gönderildi.

"ANTİPATİM DERİNLEŞTİ, NEFRETE DÖNÜŞTÜ"

Daha fazla rekabetin söz konusu olduğu bu alanda da 2,5 ay sonra Adam'a 3 kat daha fazla görüşme şansı verildi. İsminin verilmesini istemeyen bir Müslüman, "rüyalarının işi" olduğunu düşündüğü bir pozisyona başvurduğunu ama işverenden "Sahte ve çökmüş bir dine karşı antipatim daha da derinleşip gerçek bir nefrete dönüştü" yanıtını aldığını söyledi.

Aynı Müslüman telefon mesajını BBC'ye de gösterdi.

Ekleme Tarihi: 8 Şub 2017 00:38