Ekonomi Güncelleme Tarihi: 11 Eyl 2016 02:18

BEDAŞ’tan 5 yılda 1,5 milyar TL’lik dev yatırım

BEDAŞ, Türk ekonomisinde yaşanan güçlü büyümeye paralel olarak hızla artan enerji talebini karşılamak üzere yatırımlarına hız verdi.

BEDAŞ’tan 5 yılda 1,5 milyar TL’lik dev yatırım
Kesintisiz ve kaliteli enerji sağlamayı kendisine misyon edinen BEDAŞ, 341 milyon lirası bu yıl olmak üzere 5 yılda toplam 1 milyar 570 milyon liralık yatırıma imza atacak.

İstanbul’un Avrupa Yakası’na elektrik dağıtım hizmeti veren ve piyasanın yüzde 13’ünü elinde bulunduran BEDAŞ, 2016 dâhil 5 yıllık dönemde 1 milyar 570 milyon TL yatırım planlıyor.

Bu yılın ilk altı ayında 95 milyon liralık yatırım yapan BEDAŞ, yılın ikinci yarısında gaza basarak bu rakama 246 milyon lira daha ekleyecek.

Yılın ikinci yarısındaki yatırımların yüzde 80’ini yeni trafo, yer altı kablo tesisi ve aydınlatma gibi kalemler oluşturacak. 2013 yılında özelleştirme süreci tamamlanan BEDAŞ, o tarihten bu yana toplam 563 milyon liralık yatırıma imza attı.

Önümüzdeki 5 yılda yapılacak yatırımlar da dikkate alındığında BEDAŞ, 2013-2020 yılları arasında İstanbul Avrupa Yakası’na kaliteli ve kesintisiz enerji için 2,1 milyar lira harcamış olacak.


BEDAŞ olarak hedeflerini, ‘7/24 kesintisiz ve kaliteli enerji sağlamak’ olarak özetleyen Genel Müdür Mehmet İslamoğlu, “Şirket hedefleri, şebeke planlama trendleri ve şebeke bulguları doğrultusunda bir yatırım planı oluşturuyoruz.

Belirlediğimiz yatırım planı çerçevesinde önümüzdeki dönemde başta can ve mal güvenliği, tedarik sürekliliği ve bağlantı taleplerinin karşılanması olmak üzere yatırımlarımıza devam edeceğiz” dedi. 

TÜKETİCİ VE MEGA PROJELER ETKİLİ

Yatırım kararı alırken hizmet verdiği tüketicilerinin ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran BEDAŞ, bu sırada yerel yönetimlerle de işbirliği içinde çalışıyor. Şirket bünyesinde bulunan planlama ve işletme müdürlükleri, belediyeler ve tüketicilerden gelen talepler, arıza verileri ile şebeke yaşı yatırım planlama sürecinde etkili oluyor.

Yatırım Direktörlüğü’ne bağlı Planlama ve Proje Müdürlüğü tarafından projelendirilen yatırımların ne zaman başlayacağı ve ne kadar sürede yapılacağı ise şebekenin büyüme hızına paralel olarak BEDAŞ tarafından hazırlanmış Master Plan çerçevesinde belirleniyor.

Bu plana göre yatırımlar beş yıllık süre zarfında yıllık olarak hesaplanıyor. Şebeke ve sanayinin büyüme hızı, yeni havalimanı gibi mega projelerin hayata geçirilecek olması ve kentsel dönüşüm projeleri yatırım sürecinde etkili oluyor.

SCADA’YA 18,3 MİLYON LİRA HARCANDI

BEDAŞ’ta özelleştirme süreci sonrasında tesis yatırımları devam ederken teknolojinin ağırlığının da artması dikkat çekiyor. Tüm iş süreçlerini yenden düzenleyerek entegre hale getiren Entegre Bilişim Sistemleri (EBS) süreci, şirketin geleceğine yönelik yapılan önemli bir adım olarak öne çıkıyor.

EBS sistemi çerçevesinde yürütülen Kontrol ve Veri Toplama Sistemi SCADA’da büyük yol alan BEDAŞ, ilk aşamada 290 trafo merkezi ve 65 indirici trafo merkezi sisteme dâhil etmiş durumda. Ağustos 2016 itibarıyla BEDAŞ’ın bu sisteme yaptığı yatırım tutarı 18 milyon 325 bin lirayı aşmış bulunuyor.

Yıl sonunda 355 merkezin SCADA sistemine entegrasyonunun sağlanması hedefleniyor. Böylece 2016 yılında SCADA için yapılan yatırım tutarı 20 milyon liraya ulaşacak. SCADA sistemiyle arıza bilgisi anında kontrol merkezine ulaşırken ilgili birimler çok kısa sürelerde arızalara çözüm üretebiliyor.

Bu arada son dönemde bin 284 kilometre kablo tesisiyle 436 trafo inşa eden BEDAŞ, 2016-2020 yıllarında 5 bin 476 kilometrelik kablo tesisiyle 2 bin 810 trafo daha inşa edilerek kesinti ve arıza sayılarını da en aza indirmeyi hedefliyor.

6 AYDA 95 MİLYON TL YATIRIM

BEDAŞ’ın 2016’nın ilk altı ayında 95 milyon liralık yatırımının alt kalemleri şöyle sıralanıyor:

* Dağıtım sistemine bağlı bulunan abonelerin toplam tüketimindeki artışı karşılamak üzere şebekenin mevcut kapasitesinin artırılması için gerekli yatırımlar,
* Yeni yerleşim yerlerinin oluşmasıyla ortaya çıkan elektrik ihtiyacının karşılanabilmesi için yapılması gereken genişleme yatırımları,
* Dağıtım tesislerinin ekonomik ömrünü tamamlaması, can ve mal güvenliği nedeni ile aynı nitelikte yeniden yapılan yatırımlar,
* Tedarik sürekliliği, ticari ve teknik kaliteye ilişkin kriterlerin yerine getirilmesi için yapılan dağıtım merkezleri, kesici ölçü kabinleri, kompanzasyon-reaktör ile teknolojik gelişmelere uygun olarak ihtiyaç duyulan yatırımlar,
* Dağıtım sistemine bağlı bulunan veya bağlanacak olan dağıtım sistemi kullanıcıları için yapılacak dağıtım şebekesi yatırımları,
* Dağıtım sisteminde kayıpları azaltmak ve standardizasyonu sağlamak adına yapılacak gerilim dönüşümü için yapılan yatırımlar,
* Mevcut dağıtım tesislerindeki deplase işlerine ait yatırım harcamaları,
* Genel Aydınlatma Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde dağıtım şirketlerinin yükümlülüğünde yer alan aydınlatma yatırımları,
*Vergi Usul Kanunu ve diğer ilgili mali mevzuata uygun olarak aktifleştirilebilen uzaktan izleme ve kontrol sistemleri, coğrafi bilgi sistemleri, OSOS, kullanıcı yönetim ve izleme sistemleri ve bu sistemlerin kullanımı için gerekli bilişim sistemi ve teknoloji yatırımlarına ilişkin harcamalar ile Şebeke İşletim *Sistemi yatırımları.

Ekleme Tarihi: 11 Eyl 2016 02:18