Güncel Güncelleme Tarihi: 16 Ara 2016 09:35

Beşiktaş canlı bombasının noterdeki görüntüsü çıktı

İSTANBUL Beşiktaş’taki saldırıda kullanılan bomba yüklü otomobilin Kartal'daki notere gidiş görüntüleri ortaya çıktı.

Beşiktaş canlı bombasının noterdeki görüntüsü çıktı

İstanbul Beşiktaş'taki saldırıda kullanılan Chevrolet Aveo marka aracın satış için Kartal'daki notere gidiş görüntüleri ortaya çıktı. Otomobilin ayrıca Bursasporlu taraftarların tahliyesi sırasında kapatılan yollar nedeniyle trafikte beklediği öğrenildi.

Bombalı araç R.C. tarafından 6 Aralık'ta, gözaltında olan Tufan B.'ye satıldı. Satış işlemi, Kartal 10. Noterliği'nde yapıldı. Araç, Tufan B. tarafından, araçla havaya uçan Murat kod adlı teröriste devredildi.

Görüntülerde aracın, saat 13.22'de noterin bulunduğu sokağa girdiği, park yeri bulamayınca ilerlediği görülüyor.

Habertürk Gazetesi'nden Mustafa Şekeroğlu ve Yusuf Doğan'ın haberine göre, Kartal 10. Noteri Kenan Söylemez, satışa aracılık ettiklerini haberlerden öğrendiklerini belirterek şunları anlattı;

-"Kayıtlarımızı inceledik. 3 kişi gelmişlerdi. Sakindiler. Şüpheli durumları yoktu. Satıştaki önceliğimiz, kimlik bilgilerinin doğruluğudur. Güvenlik amacıyla amca adı, teyze adı, çocuk durumu gibi sorular sorarız. Yine benzer sorular sorduk. Bizim için sıradan bir satış işlemiydi. Alım-satım yapan kişilerin kimlik numaralarını sisteme girdiğimiz anda numaralar emniyete düşüyor. İşlem yapan kişiler aranıyorsa polis hemen geliyor veya bizi arayıp bilgilendiriyor. Öyle bir durum da olmadı."

TRAFİKTE 30 DAKİKA BEKLEDİ
10 Aralık gecesi polis, Bursasporlu taraftarlar stadı terk etmeden önce saat 22.00 sıralarında yolu trafiğe kapattı. Bursalıların dağılması, yaklaşık yarım saat sürdü. Bu sırada Gazhane Caddesi'nden Dolmabahçe'ye iniş yönünde seyir halindeki araçlar da polis tarafından durduruldu. Araçlar beklemeye başlarken, bombalı araç da kuyruğun 7. sırasındaydı. Önünde 6 araç daha bulunan bombalı otomobil, polis trafiği açtıktan sonra diğer araçlarla hareket etti. Murat kod adlı saldırganın kullandığı belirtilen bombalı araç, yol kenarında bekleyen Çevik Kuvvet'in yanında canlı bomba tarafından havaya uçuruldu.

ARAÇTAN İNİP PARKA YÖNELMİŞ

Maçka Parkı yakınında kendini patlatan canlı bombanın yol trafiğe kesildiğinde araçta bulunduğu, trafiğin durduğu dakikalarda inip parka yöneldiği sanılıyor. Bu saldırganın da Erdal kod adını kullandığı öğrenildi. Trafiği kesen polis memurlarının ise Haşim Usta ve şehit Hüseyin Dalgılıç olduğu ifade edildi. Bu arada patlamadan önce Vatan Caddesi'nde 2 kez bombalı aracın içinde görüntülenen kadının da kimliğinin belirlenmesine çalışılıyor.

Ekleme Tarihi: 16 Ara 2016 09:35