Güncel Güncelleme Tarihi: 15 Ara 2016 07:26

Beşiktaş'taki polise bombalı saldırıda yabancı devlet izi

Beşiktaş’ta 44 kişinin şehit olduğu terör saldırısında kullanılan bombanın en güçlü askeri patlayıcı olan İngiliz menşeli TNT ve RDX karışımı fabrikasyon tipi olduğu kesinleşti.

Beşiktaş'taki polise bombalı saldırıda yabancı devlet izi

Güvenlik güçleri, bombanın askeri birimlerde özel bulunan malzeme olması ve TNT ile RDX’i bir araya getirme kabiliyetinin üst düzey askeri personel bilgisi gerektirdiği için terör saldırısında yabancı devlet izi arıyor.

ÜST DÜZEY ASKERİ BİLGİ GEREKTİRİYOR

İngiliz menşeli olan TNT - RDX'in askeri birimlerde özel olarak bulunduğu ve ele geçirmenin zor olduğu ifade edildi. Bu bomba türünde TNT ile RDX'in birleştirilmesinin de üst düzey askeri personel bilgisi ve tecrübe gerektirdiği belirtildi. Güvenlik güçlerinin bu bilgiler doğrultusunda, hain terör saldırısında yabancı devlet izi aradığı öğrenilirken, bombanın Suriye'de PKK'lı teröristlere teslim edildiği düşünülüyor. Ayrıca patlamada araçtaki bombanın etkisini arttıran ve daha önce güvenlik güçlerinin karşılaşmadıkları türden üçüncü bir kimyasal madde izine de rastlandı.

Kimyasal bir patlayıcı olan TNT, bomba yapımında patlayıcı madde olarak kullanılıyor. RDX ise, sadece laboratuvar ortamında üretiliyor. TNT ve RDX askeri amaçlı patlayıcılar kategorisinde yer alırken, ikisi de, hassas olmayan patlayıcılardan.

ASKERİ DİNAMİT OLARAK GEÇİYOR

Hain saldırıda kullanılan bomba, askeri dinamit olarak geçerken, yüzde 75 RDX, yüzde 15 TNT ve yüzde 10 duyarlılığı azaltıcı ve yoğuruculardan (plastik maddelerden) meydana gelen bir patlayıcı madde bileşiğinden oluşuyor. TNT'nin ayrıca darbelere karşı nispeten dayanıklı olduğu, tek tüfek mermisi isabetiyle patlamasa da, makinalı tüfek ateşiyle patlayabileceği ve uzun süre bozulmadan saklanabileceği belirtiliyor.

GÜNGÖREN VE REYHANLI'DA KULLANILDI

TNT - RDX ile güçlendirilmiş bomba, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Uğur Mumcu suikastları ile Güngören saldırısı, Ulus Anafartalar Çarşısı'na düzenlenen bombalı saldırıları ve Reyhanlı saldırısında da kullanıldı. Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı kuvvet komutanlıklarında görevli sivil ve askeri personeli taşıyan servis araçlarına yönelik saldırıda da RDX türü patlayıcıya rastlandı.

TERÖRİSTLERİN KİMLİKLERİ BELİRLENDİ

Adli Tıp Kurumu tarafından Beşiktaş'ta biri bombalı araç, diğeri canlı bomba yöntemiyle düzenlenen terör saldırılarına ilişkin incelemeler kapsamında, yeni bulgulara ulaşıldı. İncelemelerde, saldırıyı gerçekleştiren iki teröristin kimlikleri tespit edildi. Ancak yetkililer bu aşamada intihar saldırısını yapan teröristlerin kimliklerini açıklamayacaklarını bildiriyor. Öte yandan, soruşturma kapsamında gözaltına alınan 13 şüphelinin emniyetteki işlemleri sürüyor.(Yeni Şafak)

Ekleme Tarihi: 15 Ara 2016 07:26