Dünya Güncelleme Tarihi: 14 Ara 2016 15:27

Beyaz Saray sözcüsünden bomba Rusya iddiası

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, Rusya’nın başkanlık seçimlerine müdahale etmesinden faydalanan kişinin, Donald Trump olduğundan şüphe bulunmadığını söyledi.

Beyaz Saray sözcüsünden bomba Rusya iddiası

Rusya’nın seçim sürecine müdahalesinden faydalanan kişinin Trump olduğuna dair hiçbir şüphenin bulunmadığını vurgulayan Earnest, "Rusların siber saldırıda bulunduğu ve sızdırdığı e-postalar Demokratik Ulusal Komiteye ve John Podesta’ya ait, Cumhuriyetçi Ulusal Komiteye ve Stephen Bannon’a değil." dedi.

Günlük basıntoplantısında konuşan Earnest, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Rusların kötü niyetli siber eylemlerinden kimin faydalandığına ulaşmak için güvenlik soruşturmasına gerek yok. Başkan seçilen Trump bunu sorgulamadı. Rusya’ya, rakiplerine, Hillary Clinton’a siber saldırıda bulunması çağrısında bulundu."

Sözcü Earnest, Donald Trump’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilgili düşüncelerinin de bilindiğine işaret ederek, "Seçim kampanyası boyunca Putin’in güçlü bir lider olduğunu düşündüğü belirten de Trump’tı." ifadesini kullandı.

SORUŞTURMA AÇILMASINI DESTEKLİYORUZ

Cumhuriyetçilerin bazı üyelerinin de dile getirdiği gibi Rusya’nın seçimlere müdahalesine ilişkin ortak soruşturma açılmasını desteklediklerine vurgu yapan Earnest, "Bu konunun Kongre tarafından incelenmesi ilkesini uzun zamandır destekliyoruz." açıklamasında bulundu.

Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatının (CIA), Rusya'nın, Trump'ın kazanmasına yardımcı olacak şekilde ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği yönünde bir sonuca vardığı ve bunu bir raporla Kongre'ye sunduğu belirtilmişti.

Başkanlık seçimleri öncesinde, Demokratların adayı Hillary Clinton’ın seçim kampanyasını yürüten John Podesta’nın e-postalarına girilmiş ve yazışmaları Wikileaks’te yayınlanmıştı. Demokratik Ulusal Komitenin de e-posta hesabına siber saldırıda bulunulmuştu.

ABD Başkanı Barack Obama da ülkesinin istihbarat kurumlarına geçen hafta siber saldırılarla seçimlere dışarıdan bir müdahalede bulunulup bulunulmadığının araştırılması talimatı vermişti.

Ekleme Tarihi: 14 Ara 2016 15:27