Politika Güncelleme Tarihi: 25 Ağu 2017 14:35

Binali Yıldırım’dan Devlet Bahçeli’ye tartışılacak yanıt

Başbakan Binali Yıldırım, Vietnam ziyaretinin dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Binali Yıldırım’dan Bahçeli’ye tartışılacak yanıt verdi.

Binali Yıldırım’dan Devlet Bahçeli’ye tartışılacak yanıt

Başbakan Binali Yıldırım, Vietnam ziyaretinin dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Kuzey Irak'taki referandum kararına ilişkin değerlendirmesinde, "Savaş sebebi sayılmalıdır" çıkışına Yıldırım,"Savaş kiminle kimin arasında olur? Savaş devletle devlet arasında olur. Biz bunları devlet olarak tanımıyoruz" dedi.

Başbakan Yıldırım şunları söyledi:

“Bizim bu kararla ilgili duruşumuz çok açık ve net. Başından beri bunun yanlış bir adım olacağını söyledik. Bugün de aynı şeyi söylüyoruz. Bölgede zaten yeterince sorun var. Bunları çözmeden yeni bir sorun alanı oluşturmaktan başka bir işe yaramaz. Behemehal bu karar iptal edilmeli. Irak merkezi yönetimi istemiyor, İran, Türkiye istemiyor. ABD istemiyoruz diyor. Avrupa ülkeleri ‘zamansız’ diyor. Bunları dikkate aldığımızda bu konuda Kuzey Irak yönetiminin ısrar etmesinin bir anlamı yok. Üstelik bölgedeki gurupların kendi aralarında da tam görüş birliği yok. Farklılıklar var. Neresinden bakarsanız bakın referandum kararı yanlıştır. Kerkük’te Türkmenler, Araplar var. Burayı da bu işe dahil etmesi durumunda işler daha karmaşık hale gelecek. Nasıl geçmişte Kerkük’te oldu bitti yapıldıysa bundan sonrası da benzer bir sıkıntıyı yaşatabilir. Dolayısıyla ne bölgeye ne kendilerine hiçbir fayda getirmeyecek bu yanlış yoldan dönmeleri gerekir.”

“ZAMAN İÇİNDE ZİHİNSEL BİR AYRILMA OLUŞTU”

“Peki Barzani bu gücü nereden alıyor? Bu kadar ülke karşı çıkarken nasıl cesaretle hareket edebiliyor?” sorusuna ise Yıldırım şöyle yanıt verdi:

“Irak merkezi yönetimiyle Kuzey Irak bölgesel yönetimi arasında ilişkiler istenildiği gibi gitmiyor. Irak Körfez Savaşı’ndan sonra Amerika orada anayasa yaptı bunlara özerklik verdi. Anayasada da yerini aldı. Ama sonraki süreçte Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi ile Bağdat yönetimi arasında güven tam anlamıyla tesis edilemedi. Karşılıklı suçlamalar var. Merkezi bütçeden verilmesi gerekenleri alamıyoruz. Mağdur oluyoruz diyor Kuzey Iraklılar. Onlar da diyor ki bizim bilgimiz dışında petrol satıyorlar. Karşılıklı fikir ayrılıkları azalmadı arttı. Zaman içinde zihinsel bir ayrılma oluştu.”

“BU SAVAŞ NEDENİ OLMAZ”

Başbakan Yıldırım, “Savaş sebebi sayar mı Türkiye bu adımı?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Savaş kiminle kimin arasında olur? Savaş devletle devlet arasında olur. Biz bunları devlet olarak tanımıyoruz. Bir devlet bize kafa tutar, egemenlik haklarımıza karşı hareket içinde olursa bizim için savaş sebebidir. Ama burada Irak’ın parçası olan bir bölgesel yönetim var. Bu savaş nedeni olmaz.”

BARZANİ’NİN YAKIN DOSTU CUMHURBAŞKANLIĞI BAŞDANIŞMANI TOPA GİRDİ

Başbakan Yıldırım, Bahçeli’nin “Savaş sebebi” çıkışıyla ilgili bu açıklamaları yaparken bir açıklama da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı İlnur Çevik’ten geldi.

Barzani ve Talabani ile yakın ilişkileri olan Çevik, bir röportajında “Talabani'nin en has adamlarından birisiyim. Barzani ile de ilişkimizi kıskanan yerel yöneticiler oldu” demişti.

1991-1993 yılları arasında Başbakan Süleyman Demirel'in özel danışmanlığını da yapan İlnur Çevik, Demirel ile Kuzey Irak'taki Kürt liderler arasında koordinasyon sağlamıştı. İlnur Çevik’in sahibi olduğu Çevikler İnşaat, ABD'nin Irak'ı işgal ettiği 2003 yılında Süleymaniye, Dohuk ve Erbil'de inşaat işleri almıştı.

Bölgedeki yakın ilişkileriyle dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı İlnur Çevik, Yeni Birlik gazetesindeki bugünkü yazısında, “Türkiye’nin mesajı net: Referandumu iptal et Barzani… Onu cevabı ise Çavuşoğlu ile yaptığı toplantıdan sonra başkanlık ofisinin yaptığı açıklamada net olarak belirtiliyor… ‘Kürdistan artık Irak’tan ümidini kesti, referandumdan sonra iki dost komşu olarak yaşamaya devam ederler…’ Yani Barzani referandumdan sonra her şeyin hiçbir olay olmamış gibi devam edeceğini ve ortalığın güllük gülistanlık olacağını sanıyor veya bu duyguları bölge haklına pompalıyor…” ifadelerini kullandı.

“DOST ACI SÖYLER…”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı İlnur Çevik’in Barzani’yi “dost” olarak belirtip “Türkiye dâhil birilerinin çok açık bir dille Barzani’ye ve bölge halkına referandumun ertesi günü başlarına gelecekleri bütün çıplaklığı ile anlatması gerekiyor. Dost acı söyler…” uyarısında bulunması dikkat çekti.

Ekleme Tarihi: 25 Ağu 2017 14:35