Ekonomi Güncelleme Tarihi: 2 Ara 2016 20:31

Borsa İstanbul tüm nakdi varlıklarını Türk Lirasına çevirme kararı aldı

Borsa İstanbul, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı üzerine tüm nakdi varlıklarının Türk Lirasına çevrilmesine karar verdi.

Borsa İstanbul  tüm nakdi varlıklarını Türk Lirasına çevirme kararı aldı

 Borsa İstanbul, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün yaptığı çağrıya destek mahiyetinde, bugünden itibaren tüm nakdi varlıklarının Türk Lirasına çevrilmesine ve Türk Lirası hesaplarında tutulmasına karar verdi.

BORSA İSTANBUL'DAN ERDOĞAN'IN ÇAĞRISINA DESTEK

Borsa İstanbul'dan yapılan açıklamada, "Borsa İstanbul, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün yaptığı çağrıya destek mahiyetinde, 2 Aralık 2016'dan itibaren tüm nakdi varlıklarının Türk Lirasına çevrilmesine ve Türk Lirası hesaplarında tutulmasına karar vermiştir." denildi.

BİST Başkanı Karadağ'ın konuşmasından notlar;

'Borsa'nın kendi aksinde yer alan hazır değerler kalemindeki döviz varlıklarıyla alakalı. Son günlerde Ekonomi Koordinasyon Kurulu sonrası Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın da açıklamaları doğrultusunda kendi hazır değerlerimizde yer alan ihtiyaç duymadığımız varlıklarımızı Türk Lirasına olan güvenimizi yansıtmak için, sektöre de örnek olması için Türk Lirasına çevirdik. Bu sadece varlık kalemleriyle ilgili değil tüm grup şirketlerimizle beraber tüm sektöre yansıyan tarifelerimizi. Veri satışı diğer tüm sektörle ilgili yer alan dolar, euro bazlı tariflerimizin de tamamını Türk Lirası bazına çevirmek için geniş kapsamlı bir çalışma yaptık. Bu çalışma tüm kamu kurumlarının örneklik yapması gereken bir çalışma. Türkiye'de yaşıyoruz. Türk Lirasına öncelikle finansa öncülük eden firmaların geçmesi lazım. Önümüzdeki dönemde bu kapsamda diğer tarifelerimizle ilgili çalışmalarımızı da paylaşıyor olacağız.'

"SÜRE SINIRI KOYMADIK"

'Herhangi bir süre sınırı yok. İhtiyaç olmadığı sürece TL'de kalmaya, güvenmeye, yatırım yapmaya devam edeceğiz. Geçen haftalarda EKK toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız açıkladı. AVM'lerde birçok yerde. Kendi tarifelerimizi gözden geçirdik. Bizim operasyonumuz sadece Türkiye'de değil. Yoğun teknoloji kullanıyoruz, lisans ödemelerimiz var. Yurtdışında stratejik ortaklıklarımız var. O varlığın TL'ye dönüşmesi söz konusu değil.'

Ekleme Tarihi: 2 Ara 2016 20:31