Dünya Güncelleme Tarihi: 2 Kas 2016 09:29

Çernobil mağdurları parlementoyu basmak istedi arbede çıktı

Ukrayna'da 1986'da gerçekleşen Çernobil nükleer faciasının mağdurları protesto eylemi düzenledi. Göstericiler parlamentoyu basmak istedi, polisle arbede yaşandı.

Çernobil mağdurları parlementoyu basmak istedi arbede çıktı
Ukrayna'da 1986 yılında gerçekleşen Çernobil nükleer faciası sonrası kurtarma çalışmalarında sağlıklarını yitiren vatandaşların protestolarına bir yenisi daha eklendi. Faciada zarar gören bir grup, parlamento binasına girmek istedi. Göstericiler ile polis arasında arbede yaşandı.

ÇERNOBİL MAĞDURLARI AYAKLANDI

Sosyal güvencelerinin artırılmasını öngören yasa tasarısının kabul edilmesi için gösteri düzenleyen Çernobil mağdurları, toplu halde Ukrayna Parlamentosu'na girmek isteyince polis tarafından engellendi.

"ÇETELER DEFOLUN"

"Çeteler, defolun" diye slogan atan grup, Çernobil faciasında zarar gören emekli vatandaşların yasal sosyal güvencelerinin sağlanmasını talep etti. Parlamento Başkanı Andrey Parubiy ile görüşmek isteyen grup ile güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı.

Ukrayna'nın Kiev iline bağlı Çernobil kenti, 1986 yılında 20'nci yüzyılın ilk büyük nükleer felaketine sahne oldu. Patlamanın hemen ardından 30 kişi ölürken, Birleşmiş Milletler'e göre facianın neden olduğu hastalıklar sonucu 4 bin kişi hayatını kaybetti.

Ekleme Tarihi: 2 Kas 2016 09:29