Ekonomi Güncelleme Tarihi: 14 Ara 2016 15:27

Çeyrek ve gram altın fiyatları 13.12.2016 alış satış son durum

Çeyrek ve gram altın fiyatlarını sizler için derledik. 13 Aralık 2016 Kapalıçarşı altın alış satış fiyatlarının detayları haberimizde.

Çeyrek ve gram altın fiyatları 13.12.2016 alış satış son durum

Dolardaki gerileme gram altın fiyatlarını düşürdü. Altının gram fiyatı, 130 liranın altında dengelendi. Çeyrek altın 214 liradan satılıyor.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dövizlerin TL veya altına çevrilmesi çağrısı sonrası "ticaretin kalbi" Kapalıçarşı'da döviz bozduranların ve altına yönelenlerin sayısını arttırdı.

Dün 132 liranın üzerini gören altının gram fiyatı, dolar/TL'nin gerilemesiyle 130 liranın altına geriledi ve günü 129,6 liradan tamamladı.

Bugüne 129,6 liradan başlayan altının gram fiyatı 129,4 liradan işlem görürken, Kapalıçarşı'da çeyrek altın 214 liradan, Cumhuriyet altını 871 liradan satılıyor.

Dün 1.151,7 dolara gerileyerek 5 Şubat'tan bu yana en düşük seviyeyi gören altının onsu ise günün ikinci yarısında kayıplarını telafi ederek günü 1.162,2 dolardan kapattı. Altının onsu, bugün yatay bir seyir izleyerek, şu dakikalarda 1.162 dolardan işlem görüyor.

Altının ons fiyatı için Fed'in faiz kararı bekleniyor. Yurt içinde ise doların dalgalı seyri altının gram fiyatının da hareketlenmesine neden oluyor.

FED faiz arttıracak mı büyük dejavu kapıda!

ERDOĞAN'IN ÇAĞRISI YÜZDE 30 ARTTIRDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dövizlerin TL veya altına çevrilmesi çağrısı sonrası "ticaretin kalbi" Kapalıçarşı'da döviz bozduranların ve altına yönelenlerin sayısı arttı.

Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kökler, Kapalıçarşı'da, Türkiye'nin her yerinden hatta yurt dışından insanların ticaret yaptığını belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kiraların TL ile alınmasına ilişkin AVM'lere yönelik çağrısı sonrası ilk yönetim kurulu toplantısında bu konuda tavsiye kararı aldıklarını bildirdi.

ALTIN TALEBİNDE YÜZDE 30 ARTIŞ VAR

Ahmet Kökler, altın piyasasının nabzının attığı Kapalıçarşı'nın döviz bozdurma için de bir gösterge olduğunu ifade ederek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı sonrası vatandaşların ciddi miktarda döviz bozdurduğunu bildirdi.

Kapalıçarşı'nın, İstanbul'un bütün ilçeleri ve Anadolu'nun tüm illeri ile irtibatı olduğunu, söz konusu bölgelere ciddi şekilde altın ve döviz arz ettiğini belirten Kökler, şunları kaydetti:

"Vatandaşlarımız, Cumhurbaşkanımızın çağrısından sonra dolar bozdurup altın almaya başladı. Döviz bozduranın yüzde 80'i altın alıyor, yüzde 20'si ise TL'de kalıyor. Büyük bir altın talebi var. Kapalıçarşı'da hem dolar bozdurma hem de altın talebinde yüzde 30 artış yaşandı. Kapalıçarşı'da günde ne kadar döviz bozdurulduğuna veya altın satıldığına dair net bir rakamın bilinmesi mümkün değil. Ama dolar bozdurmada ve altın almada ciddi bir artış var."

Ekleme Tarihi: 14 Ara 2016 15:27