Kulis Güncelleme Tarihi: 18 Eki 2016 22:10

CHP'yi karıştıran 50 milyon dolarlık rüşvetin ilk duruşması yapıldı

CHP'yi karıştıran 50 milyon dolar olayında Eski Pendik İlçe Meclis Üyesi Tuncer Özyavuz'la birlikte 5 CHP'linin, Boğaz'a nazır arsada yapılan imar değişikliğiyle ilgili açılan davayı 50 milyon dolar rüşvet karşılığı geri çektiği iddiası, partiyi karıştırdı

CHP'yi karıştıran 50 milyon dolarlık rüşvetin ilk duruşması yapıldı
CHP, İBB Meclis Grubu avukatlarından Av. Hüseyin Doğan’ın, Beşiktaş Ortaköy’de trilyonluk arazinin plan tadilatıyla ilgili açtığı davayı, Danıştay’da kazanmasına rağmen feragat ettiği dava ile ilgili bugün Bakırköy 13.Ağır Ceza Mahkemesinde ifade verdi. Av. Hüseyin Doğan "davadan feragat et talimatını, bana CHP Üst Düzey Yöneticisi verdi. Hem yazılı hem de sözlü olarak” dedi.
 
CHP, İBB meclis Grubu Avukatlarından Av. Hüseyin Doğan’ın, Beşiktaş Ortaköy’de Trilyonluk arazinin plan tadilatıyla ilgili açtığı davayı, Danıştay’da kazanmasına rağmen feragat ettiği dava ile ilgili Vekâleti veren eski CHP İBB. meclis üyelerinin haberimiz olmadan nasıl feragat eder diyerek Av. Hüseyin Doğan hakkında yapmış oldukları suç duyurusunun ardından Davanın ilk duruşması bugün Bakırköy 13.Ağır Ceza Mahkemesinde Başladı.
 
Duruşmada ifade veren Av. Hüseyin Doğan ; “ Dosya Danıştay’dan döndükten sonra 190 davanın içinde davacı konumunda bulunan ismini vermek istemediğim belediye meclis üyesi müvekkilim ile CHP teşkilatında üst yönetici olan ismini vermediğim bir kişinin talimatı üzerine iki davadan feragat ettim, yazılı ve sözlü olarak bu talimatlar verilmiştir, sadece 2 dava dosya numarası verildi bende bu 2 davadan feragat ettim. Ancak yazılı talimat şu an bende yoktur. Yanında çalıştığımı Av. Tuncer Özyavuz ile bu feragatleri görüşmedim. Ancak haberi olduğunu düşünüyordum. Feragat etmem için müştekiler ile hiç görüşmedim, zaten ben ne müştekileri ne de açmış olduğum 190 davanın davacılarını tanımam kendileri Av. Tuncer Özyavuz ile temas halindeydiler, ben feragat yetkisi veren davacılardan bir tanesinin ve CHP üst yöneticisinin talimat yazısı gördüm, CHP İl örgütünün kaşesi vardı, mührünü hatırlamıyorum ”dedi.
 
NELER OLMUŞTU?
 
CHP'yi karıştıran 50 milyon dolar olayında Eski Pendik İlçe Meclis Üyesi Tuncer Özyavuz'la birlikte 5 CHP'linin, Boğaz'a nazır arsada yapılan imar değişikliğiyle ilgili açılan davayı 50 milyon dolar rüşvet karşılığı geri çektiği iddiası, partiyi karıştırdı.

İstanbul Boğazı'na nazır bir arsayla ilgili geri çekilen dava, CHP'de bomba etkisi yarattı. İddialara göre; Ortaköy'de 2007'de işadamı İsmail Akyıldız'a ait 18 bin 135 metrekarelik arsada imar planı değişikliği yapıldı. İmar hakkı 0.15 emsalden 2.00 emsale çıkarıldı.
 
İZLEME KOMİSYONU'NDAYDILAR
 
Bu, rezidans, ticari alan ve konut yapılması planlanan arsa için yaklaşık 6 kat fazla bir kazanım demekti. O dönem CHP, plan tadilatlarındaki usulsüz rant artışıyla ilgili tam 181 dava açtı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde (İBB) imar planlarındaki artışları takip etmesi için 9 kişilik "İzleme Komisyonu" kurdu. Bu davalardan biri ise Ortaköy'deki arsayla ilgiliydi.

O dönem İBB Meclisi'nde görev yapan 5 CHP'li; Pendik İlçe Meclis Üyesi ve İzleme Komisyonu üyesi Tuncer Özyavuz, Başakşehir İlçe Meclis Üyesi olan ve İzleme Komisyonu'nun sekretaryasını yapan Serdar Bayraktar, partide yerel yönetimlerden sorumlu Şükrü Metin ile Özyavuz'un yanında avukat olarak çalışan Hüseyin Doğan ve Nilay Kalkan Şeker, bu arsadaki değişikliği mahkemeye taşıdı.

Davanın takibini ise Özyavuz üstlendi. Ancak Özyavuz, bir süre sonra diğerlerine "Ben komisyon üyesiyim. Yanımda çalışan partili avukat arkadaşlar var. Onlara vekalet verelim takip etsinler" dedi. Bayraktar ve Metin, hiç düşünmeden avukatlar Doğan ve Şeker'e vekalet verdi. Ancak iki avukat, son genel seçimden önce davayı geri çekti. Bu gelişmenin ardından "Davadan feragat etmek için 50 milyon dolar rüşvet alındı" iddiaları gündeme geldi.
 
5 CHP'Lİ DİSİPLİN KURULU'NA...
 
CHP İstanbul İl Başkanlığı, iddialar üzerine Özyavuz, Bayraktar, Metin, Doğan ve Şeker'i kesin ihraç istemiyle Disiplin Kurulu'na sevk etti. Bayraktar ise bilgisi olmadan davanın geri çekilmesi nedeniyle avukatları Baro'ya şikayet etti. Avukatlar için "Suiistimal, avukatlık kanununa aykırı davranma ve kamuoyu nezdinde küçük düşürülme" gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.
(habermarmara.net-Ömer Şahin)

Ekleme Tarihi: 18 Eki 2016 22:10