Ekonomi Güncelleme Tarihi: 1 Eyl 2016 02:36

Coca Cola Fortune 500 listesinde bir ilki başardı

Coca-Cola, Fortune 500 listesinde, kullandığı suyun tamamını doğaya ve topluma kazandıran ilk şirket oldu

Coca Cola Fortune 500 listesinde bir ilki başardı
71 ülkede 248 toplumsal su projesi yürüten Coca-Cola, ürünlerinde ve üretim süreçlerinde kullandığı 300 milyar litre suya karşın 337 milyar litre suyu geri kazandırdı. Böylece 2020 yılına kadar kullandığı suyun yüzde 100’ünü geri kazandırma hedefine 5 yıl önceden ulaştı.

Bu başarıyla birlikte Coca-Cola kullandığı suyun tamamını doğaya ve topluma kazandıran Fortune 500 listesindeki ilk şirket oldu. Coca-Cola, Türkiye’de ise 2015’te kullandığı suyun 1,5 katını doğaya kazandırarak bu başarıya önemli bir katkı sağladı.

Üretim süreçlerinde kullandığı suyun yüzde 100’ünü 2020 yılına kadar doğaya geri kazandırmayı amaçlayan Coca-Cola, bu hedefini gerçekleştirdi. Su tasarrufu konusunda önemli çalışmalara imza atan Coca-Cola Türkiye, Gece Sulaması ve Geleceğin Tarımı projeleriyle bu başarıya katkıda bulundu. 4,3 milyar litre suyu 2015 yılında topluma ve doğaya geri kazandırmayı başaran Coca-Cola Türkiye, 2015 yılı içerisinde Türkiye’de kullandığı suyun bir buçuk katını doğaya kazandırmış oldu. 

Coca-Cola Türkiye, su geri kazandırma faaliyetlerini Coca-Cola Hayata Artı Vakfı ve Doğa Koruma Merkezi ortaklığında gerçekleştirdiği Hayata Artı Çevre Programı ile yürütüyor. Hayata Artı Çevre Programı ile çiftçilerin iklim değişikliğine uyumunu sağlamayı amaçlayan Coca-Cola, yeni bir toprak ve su yönetimi anlayışını hayata geçirerek, sonuçları ve etkilerini tüm Türkiye’ye ve benzer coğrafyalara yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Coca-Cola  Türkiye Kafkasya ve Orta Asya Bölümü Başkanı Galya Frayman Molinas, gerçekleştirdikleri yoğun çalışmalar sonucunda geldikleri noktadan mutluluk duyduklarını ifade etti ve şunları söyledi: “Sürdürülebilirlik yaklaşımımız çerçevesinde, bir taraftan üretim süreçlerimizin tümünde suyu en verimli şekilde kullanırken, diğer taraftan toplumsal projeler ile suyu doğaya geri kazandırmayı hedefliyoruz. Türkiye’de ve tüm dünyada gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla bu konuda öncü olmanın gururunu yaşıyoruz.”

Ekleme Tarihi: 1 Eyl 2016 02:36