Dünya Güncelleme Tarihi: 22 Eyl 2016 12:03

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşen Çipras'tan ilk yeşil ışık

Birleşmiş Milletler Genel Kurul görüşmelerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'la bir araya gelen Çipras, "Darbelere karışanların Yunanistan'da yeri yoktur" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşen Çipras'tan ilk yeşil ışık
BM Genel Kurulu genel görüşmeleri için New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, temasları kapsamında Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ı kabul etti. Yaklaşık iki saat süren görüşmelerde sığınmacı-göçmen konusuyla ilgili AB -Türkiye arasındaki anlaşma, Kıbrıs sorunu ve Yunanistan'a sığınan sekiz Türk askerinin iadesi konuları ele alındı.

Hükümet çevresi tarafından samimi ve olumlu olarak nitelendirilen görüşmelerde sürüncemede kalan konuların diyalog ve anlaşmayla çözülmelerinin gerekli olduğuna fikir birliğinde bulunulduğu açıklandı.

"YUNANİSTAN, SEÇİMLE İKTİDARA GELEN HÜKÜMETİN YANINDA"

Nautemboriki gazetesine göre Aleksis Çipras darbe girişimine değinirken Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Sizi iyi gördüğüme sevindim. Türkiye için zor bir deneyimdi. Bizim bu konuda tutumumuz açıktır. Yunanistan hükümeti ve Yunanistan halkı daima seçimle iktidara gelen bir hükümetin yanındadır." dedi.

"DARBELERE KARIŞANLARIN YUNANİSTAN'DA YERİ YOK"

Erdoğan sekiz Türk askerinin iadesi konusuna değinince Çipras bu meselenin Uluslararası Hukuku'nun öngördüğü biçimde çözüleceğini belirtti ve darbe girişimlerini kötülerken "Darbelere karışanların Yunanistan'da yeri yoktur" dedi.

"TÜRK ASKERİNİ ADADAN ÇEKİN"

Kıbrıs sorununu konu eden Çipras, bulunacak çözümün bütün Kıbrıslıların emniyetini sağlayacak biçimde olması gerektiğini söyledi. Ayrıca Yunanistan'ın sürekli tekrarladığı gibi Türk askerlerinin adadan çekilmelerini talep etti.

İki lider, İzmir'de alınan kararların doğrultusunda iki ülkenin işbirliğinde bulunmalarının her iki taraf için de yararlı olacağının altını çizdi. İki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi, ayrıca İstanbul-Selanik tren bağlantısının ve İzmir-Selanik deniz bağlantısının gerçekleştirilmesi konularını görüştüler.

Ekleme Tarihi: 22 Eyl 2016 12:03