Politika Güncelleme Tarihi: 31 Ara 2016 11:39

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan "Yeni Yıl" mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni yıl dolayısıyla görüntülü bir mesaj yayımladı. Mesajında 2016 yılının geride bırakıldığını, yeni ümit ve beklentilerle 2017 yılına girildiğini belirten Erdoğan önemli mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütlerinin, mücadelenin sadece görünen yüzleri ve maşaları olduğunu, asıl mücadelenin bu örgütlerin gerisindeki güçlerle olduğunu söyleyerek, "Şayet bu geçiş sürecini güçlü bir şekilde atlatır, hedeflerimizden kopmadan yolumuza devam edebilirsek, parlak bir gelecek bizi bekliyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni yıl dolayısıyla görüntülü bir mesaj yayımladı. Mesajında 2016 yılının geride bırakıldığını, yeni ümit ve beklentilerle 2017 yılına girildiğini belirten Erdoğan, "Yeni yılın ülkemizdeki, bölgemizdeki ve dünyadaki tüm insanlar için hayırlara vesile olmasını diliyorum. 2016 senesi, maalesef, pek çok üzüntü verici hadiseyi üst üste yaşadığımız bir yıl oldu.

İstanbul Sultanahmet’teki canlı bomba saldırısıyla başlayan, Ankara’da, Gaziantep’te, Bursa’da, Diyarbakır’da, Mardin’de yaşanan hadiselerle süren bu dönemde, pek çok kanlı terör eylemine maruz kaldık. Sınırlarımız boyunca yaşanan DEAŞ ve PKK-PYD terör örgütlerinin saldırılarında, çok sayıda güvenlik görevlimiz ve vatandaşımız hayatını kaybetti.

15 Temmuz darbe girişimi ise, hiç şüphesiz, tarihimizin en alçak terör eylemi ve işgal girişimi olarak, sadece 2016’ya değil, Cumhuriyet dönemimize damgasını vurmuştur. Türkiye, 79 milyon insanıyla, darbe girişimi karşısında gösterdiği güçlü duruşla, bu felaketi, yeni bir dirilişe, yeni bir başlangıca çevirmeyi başarmıştır.

Milletimiz o gece, ülkesini, bayrağını, ezanını, devletini, istiklalini ve istikbalini koruma konusunda gösterdiği kararlılıkla, içerideki ve dışarıdaki tüm ihanet odaklarına hak ettikleri cevabı vermiştir" ifadelerini kullandı.

"ŞEHİTLERİMİZ, BU TOPRAKLARI BİR KEZ DAHA VATAN KILMAMIZIN SEMBOLLERİ OLARAK KALBİMİZDE İLELEBET YAŞAYACAKTIR"

"FETÖ terör örgütü mensubu hainler tarafından acımazsızca katledilen şehitlerimiz, bu toprakları bir kez daha vatan kılmamızın sembolleri olarak kalbimizde ilelebet yaşayacaklardır" diyen CumhurbaşkanI Erdoğan, "Sizin hayır gördüklerinizde şer, şer gördüklerinizde hayır vardır’ hakikatini, 15 Temmuz’un ardından hep birlikte bir kez daha yaşadık.

Aldığımız tedbirlerle, devletimizi ve milletimizi adeta içeriden kuşatan terör örgütleri birer birer çözülmüş ve çökertilmiş, yıllarca milletimize zulmeden çeteler her yerde darmadağın edilmiştir. Kamuda yapılmakta olan büyük temizliğe ilave olarak, sivil toplum kuruluşlarından iş dünyasına kadar her alanda, bu kanser hücreleri adeta kazınıp atılmıştır, atılmaya devam etmektedir.

Bu, uzun soluklu ve daima dikkatli olmamızı gerektiren bir mücadeledir. Milletimiz, bu musibetten kurtulma konusundaki kararlılığıyla, geleceğe güvenle bakmamız için ihtiyacımız olan iradeyi ortaya koymuştur. 2015, bölücü terör örgütünün gerçek yüzünün deşifre olduğu bir yıldı" açıklamasında bulundu.

"TERÖR ÖRGÜTLERİ, BU MÜCADELENİN SADECE GÖRÜNEN YÜZLERİ VE MAŞALARIDIR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2016’nın FETÖ’nün çirkin ve kanlı yüzünün ortaya çıktığı bir yıl olduğunu belirterek, "Aynı şekilde, ülkemizin desteğiyle Suriye’de, Cerablus’tan başlayıp El Bab istikametine doğru ilerleyen operasyon, DEAŞ’ın ve onun arkasındaki güçlerin yüzlerindeki maskenin inmesine vesile teşkil etti. Böylece sınırlarımız PYD, YPG, DEAŞ dahil, tüm terör örgütlerinden temizlenmektedir.

Zaman zaman ifade ettiğim bir gerçeği, 2017 yılını karşılamaya hazırlandığımız şu anlamlı günde tekrar etmek istiyorum. İçinden geçtiğimiz dönemin adını doğru koymak gerekiyor. Türkiye, son yıllarda yeni bir istiklal harbi vermektedir. Milli birliğimiz, toprak bütünlüğümüz, kurumlarımız, ekonomimiz, dış politikamız, velhasıl devlet olarak bizi ayakta tutan tüm unsurlarımız büyük bir saldırı altındadır. Terör örgütleri, bu mücadelenin sadece görünen yüzleri ve maşalarıdır.

Biz, asıl bu örgütlerin gerisindeki güçlerle mücadele halindeyiz. Sadece ülkemiz değil, bölgemiz ve tüm dünya yeni bir döneme geçişin sancılarını yaşıyor. Şayet bu geçiş sürecini güçlü bir şekilde atlatır, hedeflerimizden kopmadan yolumuza devam edebilirsek, parlak bir gelecek bizi bekliyor. Bunun için birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sımsıkı sahip çıkmak zorundayız. Biz, ’Tek milet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ derken, işte bunu kast ediyoruz.

Geçtiğimiz günlerde 80’inci ölüm yıldönümünde kendisini rahmetle yad ettiğimiz Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi; ’Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez, toplu vuruldukça yürekler, onu top sindiremez." Hamdolsun milletimiz, içine tefrika sokmaya çalışanları tespit eder etmez, bünyesinden atıyor. 15 Temmuz gecesi olduğu gibi, bölücü terör örgütü ve DEAŞ eylemleri karşısında olduğu gibi, Suriye’de devam eden operasyonlarda olduğu gibi, ülkesinin ve devletinin arkasında dimdik duran bu yüce milletin bir ferdi olmaktan daima şeref duyuyorum" dedi.

"İNŞALLAH 2017’DE, HEM TERÖR ÖRGÜTLERİNİN BAŞINI EZECEĞİZ HEM DE..."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Nitekim, yaşadığımız tüm badirelere rağmen, milletimizden aldığımız destekle, yatırımlarımızı, büyük projelerimizi, ekonominin gelişmesine yönelik adımlarımızı kesintisiz sürdürüyoruz. 2016 yılında açılışlarını yaptığımız Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli, Ilgaz Tüneli, barajlar, elektrik santralleri, fabrikalar, alt ve üst yapı yatırımları, uzaya gönderdiğimiz uydumuz, hizmete aldığımız helikopterlerimiz gibi nice önemli başarının sevincini hep birlikte yaşadık. Bugün Türkiye, büyüme oranı bakımından hala dünyada ilk sıralarda yer alıyor.

Öyle tahmin ediyorum ki denk bütçeye doğru yürüyen bir Türkiye var. Geleceğe ilişkin öngörülerde ülkemizin yeri orta gelir sınıfından üst gelir sınıfına geçmiş olarak tasavvur ediliyor. Sorunlarımızla birlikte kalkınmamızı, büyümemizi devam ettiriyor olabilmemiz, ülkemiz üzerinde emelleri olan çevreleri daha da kızdırıyor, daha da köpürtüyor. İnşallah 2017’de, hem terör örgütlerinin başını ezeceğiz, hem de çok daha büyük ekonomik başarılara imza atacağız.

Yanımızda 80 milyon vatandaşımızın desteği, arkamızda yüz milyonlarca kardeşimizin duası olduğu sürece, Allah’ın izni ve inayetiyle, bu ülkeyi ve bu milleti yolundan alıkoyacak hiçbir fani güç yoktur. Türkiye, 2023 hedeflerine mutlaka ulaşacak, 2053 ve 2071 vizyonlarını mutlaka hayata geçirecektir. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Bu duygularla vatanımız, bayrağımız ve istikbalimiz için bir gül gibi toprağa düşen aziz şehitlerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyor, gazilerimize Rabbimden özellikle şifalar diliyorum.

Sınır boylarımızda, Başika’da, Cerablus’ta, El Bab’ta insanımızın ve kardeşlerimizin emniyeti için görev yapan kahraman Mehmetçiklerimize Allah’tan muvaffakiyetler diliyorum. Bir kez daha 2017 yılının ülkemize, bölgemize ve dünyamıza güvenlik, huzur, mutluluk ve refah getirmesini temenni ediyorum. Hepinizin yeni yılını tebrik ediyor, selamlarımı, saygılarımı sunuyorum. Kalın sağlıcakla."

Ekleme Tarihi: 31 Ara 2016 11:39