Dünya Güncelleme Tarihi: 14 Eki 2016 09:23

Cumhurbaşkanı Hollande: Fransa'da İslam'la ilgili bir sorun var

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, ülkede "İslam ile ilgili bir sorun olduğunu" söyledi. "Şartları sağlarsak, başörtüsünden kurtulacak ve dindar kalarak bir Fransız kadını olacaklar" dedi.

Cumhurbaşkanı Hollande: Fransa'da İslam'la ilgili bir sorun var
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Le Monde gazetesine verdiği mülakatlardan oluşan bir kitapta "İslam dini karşısında duruşunuz nasıl olacak?" şeklindeki bir soruyu, "İslam'la ilgili bir sorun var. Buna şüphe yok. Çünkü İslam daha fazla yer ve tanınma talep ediyor." şeklinde yanıtladı.

"TEHLİKELİ OLAN İSLAMIN KENDİSİ DEĞİL, ASIL SORUN..."

Fransa'da İslam ve Müslümanlarla ilgili görüşlerini dile getiren Hollande, "İslam'ın kendisi değil tehlike oluşturan. Asıl sorun teşkil eden, İslam'ın, Cumhuriyet'in ( Fransa) içinde bir din olarak ortaya çıkması. Müslümanlar radikal eylemleri kınamazsa ve imamlar cumhuriyet karşıtı davranışlarda bulunursa bu durum da sorun oluşturabilir." ifadesini kullandı.

"ŞARTLARI SAĞLARSAK BAŞÖRTÜSÜNDEN KURTULACAKLAR"

Başörtüsüne ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Hollande, Fransa Cumhuriyeti'nin sembollerinden kadın figürü Marianne'a göndermede bulunarak, "Bugünün başörtülü kadını yarının Marianne'ı olacaktır. Eğer onun gelişmesi için şartları sağlarsak, başörtüsünden kurtulacak ve dindar kalarak bir Fransız kadını olacak." ifadelerini kullandı.

"FRANSA İSLAMI"

Hollande, geçen ay başkent Paris'te düzenlenen "Teröre karşı demokrasi" sempozyumunda, "Radikallerin provokasyonları ile yapılan baskılar sonucu Cumhuriyet'in sınırlarının test edilmesine izin vermeyeceğim. Başarmamız için gereken şey, ' Fransa İslamı'nın inşasıdır." demişti.

Ekleme Tarihi: 14 Eki 2016 09:23