Medya Güncelleme Tarihi: 5 Kas 2016 09:31

Cumhuriyet Gazetesi'nde gözaltına alınanlar ne ile suçlanıyor?

Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik soruşturmada savcının sevk yazısında şüphelilerin Cumhuriyet Vakfı'nı ele geçirmeye çalıştıkları, Zaman Gazetesi'yle aynı manşeti attıkları iddiaları yer aldı.

Cumhuriyet Gazetesi'nde gözaltına alınanlar ne ile suçlanıyor?
Savcılığın hakimliğe gönderdiği sevk yazısında, şüphelilerin yeterli sayıya ulaşmadan yapılan toplantıyla Cumhuriyet Vakfı yönetim kurulunu ele geçirmeye çalıştıkları, Zaman Gazetesi ile aynı manşeti attıkları, "Fuat Avni'nin" yazdıklarını manşetelere taşıdıkları ve FETÖ ve PKK'nın amacına uygun haberlere imza attıkları iddialarına yer verildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu tarafından şüpheliler hakkında hakimliğe gönderilen sevk yazısında, FETÖ/PDY ve PKK terör örgütlerinin Türkiye'deki örgütlenmelerine ilişkin bilgilere yer verildi. Manipülasyonun tanımının da yapıldığı sevk yazısında, "Manipülasyon ile gerçeği perdeleyip terör örgütlerinin amacına uygun hareket etmek, iç kargaşa çıkartmak ve ülkeyi yönetilemez hale getirmek gazetecilik değildir" denildi.

"ZAMAN GAZETESİ İLE AYNI MANŞETİ ATTILAR"

Yazıda, darbeye teşebbüs etmenin, gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklamanın, devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla temin etmenin basın özgürlüğü olmadığı, bizzat basın özgürlüğü adı adltında psikolojik operasyon olduğu anlatıldı. Bu çerçevede Cumhuriyet Gazetesi'nin son 3 yıldır yaptığı manipülasyon ile gerçeği perdelediği, terör örgütleri FETÖ/PDY ve PKK/KCK amacına uygun hareket ettiği, iç kargaşa çıkartmaya ve ülkeyi yönetilemez hale getirmeye yönelik haberlere imza attığı ileri sürülen sevk yazısında, FETÖ'nün yayın organı olan Zaman Gazetesi ile aynı başlıkları manşet olarak attıkları kaydedildi.

"CUMHURİYET VAKFI'NI ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞTILAR"

Sevk yazısında Cumhuriyet Vakfı'na ilişkin alınan bilirkişi raporuna da yer verildi. 18 Şubat 2014'te yeterli sayıya ulaşmadan yapılan toplantıda alınan kararla oluşturulan yönetim kurulu üyelerinin seçilmemiş sayıldığı, bu nedenle de vakfın fiil ehliyetini kaybettiği değerlendirilerek, vakfın fiil ehliyetini kazanabilmesi için vakıf senedine göre yeniden toplantı yapılıp, yönetim organının oluşturulması gerektiği kaydedildi. Bilirkişi raporuna dayandırılan yazıda, şüphelilerin Cumhuriyet Vakfı yönetim kurulunu ele geçirilmeye çalıştıkları iddia edildi.

"ÖRGÜT HİYERARŞİSİNE DAHİL OLMAKSIZIN AMAÇLARI DOĞRULTUSUNDA YARDIM ETTİLER"

Yazıda şüphelilerin, PKK ve FETÖ silahlı terör örgütlerinin hiyerarşik yapılanmlarına dahil olmadıklarını ancak son 3 yıllık süreçte darebeye teşebbüs eden FETÖ ve etnik kökene dayalı devlet kurmayı amaçlayan PKK silahlı terör örgütünün amaçları doğrultusunda yardım ettikleri ve bu örgütlerin propagandasını yaptıkları savunuldu.

"FUAT AVNİ'NİN YAZDIKLARINI MANŞETELERE TAŞIDILAR"

Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ile Yazar Aydın Engin'in FETÖ'nün bünyesinde faaliyet gösteren Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın Abant toplantıları'na katıldığı belirtilen yazıda, şüphelilerden Aydın Engin ile Hikmet Çetinkaya'nın, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Erkan Tufan Aytav ile görüştükleri, bu görüşme sonrasında "Fuat Avni'nin" yazdıklarını manşetelere taşıdıkları beliritildi. Yazıda ayrıca, Çetinkaya ve Engin'in köşe yazılarında silahlı terör örgütlerini övücü ve destekleyici yazılar yazdığı kaydedildi.

CAN DÜNDAR VE AKIN ATALAY'IN DA TUTUKLANMASI TALEP EDİLDİ

Haklarında yakalama kararı bulunan Can Dündar ile Akın Atalay'ın yurt dışında firari olması, bu nedenle şüphelerinin de kaçma ihtimali bulunmasından dolayı tutuklanmaları yönünde karar verilmesi talep edildi.

9 KİŞİYE TUTUKLAMA TALEBİ

Sevk yazısında şüpheliler Murat Sabuncu, Güray Tekin Öz, Ahmet Kadri Gürsel, Hacı Musa Kart, Mustafa Kemal Güngör, Turhan Günay, Hakan Karasinir, Önder Çelik ve Bülent Utku'nun "Terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına faaliyette bulunmak" suçundan tutuklanmaları istendi. Şüpheliler Engin ve Çetinkaya'nın ise yaşları ve sağlık durumları göz önüne alınarak adli kontrol talebiyle serbest bırakılmaları talep edildi. Savcılık, yurtdışında bulunan Can Dündar ve Akın Atalay hakkında da tutuklanma talebinde bulundu.

Gazetenin muhabese müdürü Günseli Özaltay ile eski muhasebe müdürü Bülent Yener savcılık sorgularının ardından serbest bırakılmıştı.
ENGİN VE ÇETİNKAYA SERBEST
Şüphelilerin hakimlik ifadesi başladı. İlk olarak adli kontrol talebiyle sevk edilen yazarlar Aydın Engin ile Hikmet Çetinkaya'nın ifadesinin alındı. Aydın Engin ile Hikmet Çetinkaya yurtdışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.

Ekleme Tarihi: 5 Kas 2016 09:31